Prosument – Przyszłość energetyczna Społeczności lokalnych

Wczoraj w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbyła się konferencja pn. „Prosument – Przyszłość Energetyczna Społeczności Lokalnych”. Konferencja została zorganizowana przez Gminę Kobylnica, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej oraz Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., która zarządza Słupską Specjalna Strefą Ekonomiczną. Konferencja zgromadziła ponad 80 uczestników, zarówno przedstawicieli samorządów lokalnych, instytucji otoczenia biznesu oraz firm działających w branży OZE.

DSC_4334
Celem konferencji było przybliżenie treści Programu „Prosument”, który umożliwia osobom fizycznym, wspólnotom, i spółdzielniom mieszkaniowym zakup, i montaż mikroinstalacji wykorzystujących OZE do produkcji energii elektrycznej lub energii cieplnej z możliwością sprzedaży nadwyżek do sieci. Program, przygotowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, promuje nowe technologie OZE, rozwija społeczną świadomość ekologiczno-ekonomiczną oraz propaguje podstawy prosumenckie.

DSC_4308

Podczas konferencji  Maria Milewska, reprezentująca NFOŚiGW , przedstawiła założenia programu „Prosument” dla samorządów, a Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów omówił zasady i interpretacje dot. rozliczeń podatkowych związanych z programem „Prosument” (VAT, PIT i akcyza). Główny specjalista w Departamencie Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki  Maciej Kapalski omówił Program „Prosument” w świetle Ustawy o OZE, natomiast przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska zaprezentowali ofertę dla zainteresowanych Programem.
Na spotkaniu byli także przedstawiciele samorządów, które wdrożyły u siebie te programy.

DSC_4300-001

Niestety nie obyło się bez trudnych pytań, pełnomocnik ds zrównoważonego rozwoju i zielonej energii Beata Maciejewska wraz ze sztabem doradców ds zielonej energii z ratusza wyszła ze spotkania niezadowolona. Jak się okazało montaż ogniw jest sprawą bardzo zawiłą, bo przepisy, które to umożliwiają nie są czytelne dla zwykłych prosumentów. Okazuje się,że bycie konsumentem jest sprawą prostszą. Komplikuje się, gdy chcemy produkować energię, dla siebie, a nadwyżkę przekazywać do sieci. Przepisy podatkowe, miast ułatwiać to dodatkowo komplikują. Obwarowania kredytami bankowymi są takie, że spłaca się odsetki od odsetek najogólniej ujmując, Zresztą strona internetowa też tego nie wyjaśnia całkowicie.

DSC_4283-002

Minister Jarosław Neneman pozwolił sobie na żart o pesymiście – powiedział różnica między pesymistą , a optymistą jest taka, że pesymista to człowiek dobrze poinformowany. Co bardziej dowodzi założonej tezie, że „schody” zaczynają się dopiero po montażu instalacji na własnej posesji. Nikt nie wspomniał także o utylizacji zużytych ogniw i jej sprawności działania. Po 10 latach, gdy stajemy się właścicielami ogniw fotowoltaicznych i instalacji sprawność tych urządzeń znacznie maleje. Przez pierwsze 10 lat dopóki płacimy bankowi i spłacamy kredyt, to instalacja funkcjonuję dobrze.

DSC_4270-001

Fot.Bartosz Arszyński
Konferencja odbyła się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym, w którym powstaje największa na Pomorzu dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 0,2 MW. Obiekt zlokalizowany jest na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a zarządzany jest przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Senatorowie RP: Kazimierz Kleina i Leszek Czarnobaj oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Agata Jaroszewska, Bartosz Arszyński

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *