Szukanie oszczędności i przymiarka do nowych podatków

Przyszłoroczne podatki mogą być wyższe. Na razie trwa ich analiza. Porównywane są także z podatkami innych miast – taką informację przekazał prezydent Biedroń podczas poniedziałkowej konferencji. Wzrost stawek podatkowych wydaje się koniecznością. Bez nich nie można będzie dopiąć miejskiego budżetu w trudnym dla Słupska czasie z powodu sporego zadłużenia miasta. Prezydent szuka także oszczędności w jednostkach organizacyjnych podległych miastu sugerując ciecia budżetowe w wysokości 9%. Uzyskane oszczędności pozwolą na obsługę długu i spełnienie indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Wtedy miasto będzie mogło liczyć na kolejne inwestycje, np. z rozdania unijnego. To dopiero początek prac nad przyszłorocznym budżetem.

Urzędnicy mają czas do 15 listopada, kiedy to muszą przedstawić go radnym. Zatwierdzony musi zostać do 31 grudnia, chyba że zajdą ważne okoliczności, wtedy najpóźniej do 31 stycznia. Ponieważ władze ratusza chcą same przygotować budżet muszą mieć poparcie społeczne. W tym celu będą prowadzone szerokie konsultacje z mieszkańcami. Potrwają do końca września. Konsultacje obejmą także Słupski Budżet Partycypacyjny. Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców Słupska część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy mieszkaniec może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na jakie zadania pieniądze z budżetu partycypacyjnego zostaną przeznaczone.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot. Bartosz Arszyński

Wydatki w ramach Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego na rok 2016 wynoszą 2.000.000 zł (słownie: dwa miliony złotych), w tym 1.700.000 zł na zadania infrastrukturalne i 300.000 zł na zadania społeczne w następującym podziale: 1) po 350.000 zł na każdy z 4 okręgów (300.000 zł na zadania infrastrukturalne, 50.000 zł na zadania społeczne, razem na wszystkie okręgi: 1.400.000 zł) 2) 600.000 zł na zadania ogólnomiejskie (500.000 zł na zadania infrastrukturalne, 100.000 zł na zadania społeczne).

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *