70 lat Słupskiej Biblioteki

Okrągły jubileusz 70 lecia swojego istnienia obchodzi Słupska Biblioteka Publiczna im Marii Dąbrowskiej w Słupsku, z tej okazji odbędzie się kilka imprez towarzyszących jubileuszowi.
Dzisiaj odbyła się część oficjalna, na którą zaproszono władze wojewódzkie, miejskie, byłych dyrektorów, pracowników i ludzi związanych przez lata z tą placówką kultury. W podniosłej i uroczystej atmosferze wysłuchano poloneza Fryderyka Chopina. Członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej odczytali laudację i przeczytali krótki rys historyczny.

_DSC5824

_DSC5969

Biblioteka rozpoczęła działalność15 września 1945 r. w kamienicy na ulicy Sienkiewicza 18. W tym czasie księgozbiór w języku polskim liczył ok. 500 książek. W 1949 roku, uruchomiono pierwszą filię przy dzisiejszej Alei 3 Maja. W marcu 1950 roku, bibliotekę główną przeniesiono na parter Ratusza, gdzie funkcjonowała aż do 1970 roku. W tym też roku, dobiegały końca praca adaptacyjne budynku po kościele Św. Mikołaja przy ulicy Grodzkiej, w którym do dziś mieści się biblioteka.

_DSC5879

Uroczyste otwarcie nastąpiło 10 września 1971 roku, a 11 września, odbyła się sesja popularno – naukowa, w trakcie której nadano Bibliotece imię Marii Dąbrowskiej. Również w tym roku, powstał w nowo wybudowanym pawilonie przy gmachu biblioteki centralnej oddział dla dzieci i młodzieży.

Dzisiaj biblioteka, to nowoczesna placówka kultury, w której pracują jak powiedziała dyrektor Danuta Sroka pasjonaci. Ludzie, którzy łączą pasję z zaangażowaniem w pracę zawodową.

_DSC5844

Były kwiaty, przemówienia i listy gratulacyjne i prezenty od władz wojewódzkich i miejskich. Na ręce pani dyrektor Danuty Sroki przekazano listy gratulacyjne i specjalną nagrodę od prezydenta miasta Słupska Roberta Biedronia, a z rąk przedstawiciela biura senatora Kazimierza Kleiny medal Senatu RP. Marszałek Struk przekazał na ręce pani dyrektor poprzez swojego przedstawiciela Czesława Elzanowskiego list gratulacyjny i kosz kwiatów, a poseł Zbigniew Konwiński składając gratulacje i prezenty przypomniał o latach, gdy jako młody chłopak zaczytywał się w powieściach Zbigniewa Nienackiego i Edmunda Nizurskiego.

_DSC5955

Fot.Bartosz Arszyński

Jednak największą niespodziankę od miasta przedstawiła Krystyna Danilecka – Wojewódzka, która wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Beatą Chrzanowską poinformowała, że miasto przekaże słupskiej bibliotece nową siedzibę dla 7 filii, jest to piękna willa przy ulicy Podgórnej 1/1 z ogrodem, gdzie będą mogli spotykać się na wieczorach autorskich słupscy animatorzy kultury z kościoła Św. Mikołaja.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *