Będą zwolnienia nauczycieli w słupskich szkołach

Bezpieczny, jak do tej pory myślano, zawód nauczyciela przestał być profesją dającą gwarancję pracy od studiów do emerytury. Jeszcze przed końcem roku szkolnego dyrektorzy szkolnych placówek zaczęli planować obsadę szkół od 1 września. Dla wielu nauczycieli oznacza to zwolnienia. Z danych, którymi dysponuje słupskie kuratorium oświaty wynika, że w nowym roku szkolnym pracę może stracić 34 nauczycieli, a 36 część godzin. Mniej pracy oznacza dla nauczycieli mniejsze pensje oraz trudności organizacyjne.

naucz

Wielu nauczycieli dopełnia etat poprzez pracę w kilku szkołach na raz. Skala zwolnień w słupskiej oświacie pewnie byłaby wyższa, gdyby nie to, że w tym roku ponad 70 z 1600 nauczycieli zatrudnionych w miejskich szkołach korzysta z urlopu na podreperowanie zdrowia. Obecne cięcia kadrowe w szkołach nie kończą jednak tego procesu. W przyszłym roku sytuacja może się powtórzyć, bo wtedy nowa podstawa programowa w liceach dotrze do klas drugich, co spowoduje, że znowu ubędzie godzin nauczania dla nauczycieli różnych przedmiotów.

nauczyciel_1

Fot.regio praca

Nic więc dziwnego, że w środowisku nauczycieli narasta niezadowolenie. Powód zwolnień jest jeden – niż demograficzny. Z jego powodu w ciągu ostatnich 10 lat liczba uczniów w całym kraju spadła o ponad milion – obecnie jest ich 5,1 miliona. Nauczycieli jest tylko o 32 tysiące mniej niż dekadę temu (teraz jest ich 650 tys.). Na zatrudnienie może wpłynąć nowa zmiana programowa, bowiem w drugich klasach ponadgimnazjalnych uczniowie będą mogli wybierać sobie profile, a przedmioty będą łączone w bloki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *