Grzyby

W siedzibie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi jeszcze tylko dziś oglądać będzie można wystawę wszystkich grzybów jakie znaleźć możemy w naszych lasach i na polach. Królują w niej oczywiście borowiki szlachetne popularnie zwane prawdziwkami. Obok tych jadalnych można było obejrzeć całą gamę grzybów trujących, których zbieranie i spożywanie skutkuje najczęściej śmiertelnym zatruciem organizmu, lub ciężkimi uszkodzeniami narządów wewnętrznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do grzybów niejadalnych należą oczywiście muchomory w tym muchomor sromotnikowy, które jak przestrzegają specjaliści są często mylone przez niedoświadczonych grzybiarzy z kanią, gąską zielonką, gołąbkiem zielonawym. Młode, słabo wybarwione okazy mogą też być pomylone z pieczarkami. Wśród niejadalnych grzybów znalazły się także olszówki, które kiedyś były zbierane przez grzybiarzy oraz niektóre gatunki gołąbków

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot.Bartosz Arszyński

Jak twierdzą pracownicy obecnie jest wysyp rydzów i borowików. Pani Ewa Bogdanowicz nauczycielka ze Słupska pokazała w telefonie miejsce, gdzie rosło ponad 50 prawdziwków. Pani Ewa nie zbiera już grzybów, kiedyś chodziła na grzybobranie, ale dziś pozostawia to miejscowym, dla których jest to jedyne źródło dochodu i utrzymania. Ocenia wystawę jako bardzo potrzebną i przydatną dla grzybiarzy. Często zdarza się tak, że ta sama odmiana grzyba inaczej wygląda zbierana w lesie spod mchu, a inaczej rosnąca na otwartej przestrzeni. Dobrze, że ludzi mogą z tym zapoznać się – twierdzi pani Ewa.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *