Pomnik Powstańca w remoncie

Rozpoczął się długo oczekiwany remont pomnika Powstańca w Słupskim parku im Powstańców Warszawskich. Prace prowadzi specjalistyczna firma konserwatorska z Torunia „ Maszkaron”. Całość robót objęta jest ścisłym nadzorem konserwatorskim. Remont ma na celu przywrócenie pierwotnej wersji pomnika i muru, a także właściwej malatury jaką była pokryta postać powstańca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Panowie z firmy konserwatorskiej twierdzą, że remont potrwa do końca października, bo taki jest termin zakończenia robót. Inwestorem jest miasto.
W latach 80 tych odnowiono pomnik i zmieniono koronę pomnika i malaturę głównej figury powstańca. Teraz program konserwatorski zakłada odnowienia w szczegółach i przywrócenia pierwotnej wersji pomnika i jego malatury, a także zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Słupski Pomnik Powstańca jest najstarszym obiektem w kraju został zbudowany w maju 1945 roku, a poświęcenia dokonał słynny kapłan z Powstania Warszawskiego ks. Jan Zieja, który był pierwszym kapłanem katolickim w Słupsku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Bartosz Arszyński

Pierwotnie jak podają źródła był to fragment z grubej tektury, ale wysiedlana ludność niemiecka drwiła na jego temat, że takie będzie krótkie panowanie Polaków na tych ziemiach, jak trwałość tego pomnika. W związku z tym z inicjatywy księdza Jana Zieji postanowiono więc zbudować trwały pomnik. Powołano komitet jego budowy. Twórcą pomnika był warszawski rzeźbiarz Jan Małeta. Pomnik odsłonięto w dniu 15 września 1946 r. i był to pierwszy i przez bardzo długi okres czasu jedyny pomnik powstańców warszawskich w Polsce. Poświęcił go i przemawiał przy jego odsłonięciu ks. Zieja. Pomnik ten jest do dzisiaj trwałą pamiątką w Słupsku działalności wielkiego kapłana”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *