Obchody 97 rocznicy Święta Niepodległości w Słupsku

Tradycyjnie już Słupszczanie rozpoczęli obchody święta od mszy za ojczyznę w kościele pw Najświętszej Marii Panny, a następnie w pochodzie poczty sztandarowe i kompania honorowa 7 Brygady Obrony Wybrzeża udały się na Plac Zwycięstwa, gdzie odbyła się dalsza część ceremoniału wojskowego: Apel Pamięci i salwa honorowa. Wojsko prezentowało na placu swój sprzęt. Każdy mógł się z min zapoznać. Największą atrakcję miały dzieci, które penetrowały wojskowe pojazdy i zbierały łuski  po nabojach. Okolicznościowe przemówienia wygłosili prezydent Słupska Robert Biedroń i słupscy posłowie.

 _DSC9679

_DSC9743-001

Ten dzień powinien przypominać nam o wielkiej odpowiedzialności za ojczyznę,że jesteśmy obywatelami tego kraju, że to jest nasz kraj, to codzienne budowanie tożsamości, ale też lokalnej tożsamości, jest konieczne, bo zobowiązuje nas do odpowiedzialności, za nasze wspólne dobro, za nasze miasto. Wydaje się, że czasem, że są to sprawy błahe jak choćby podniesienie papierka z chodnika, czysta klatka schodowa, podwórko to każda z tych spraw składa się na to, że żyjemy w lepszym świecie – powiedział Robert Biedroń.

_DSC9756

Po przemówieniach kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, gdzie zaciągnięto warty honorowe złożyli przedstawiciele władz i organizacji społecznych z miasta i regionu pomorskiego.
Słupscy harcerze zaprezentowali uroczystą zmianę warty pod pomnikiem.

_DSC9848

_DSC0126

Fot.Bartosz Arszyński

« z 2 »

Zaraz po oficjalnych uroczystościach odbył się Bieg Niepodległości, w którym wystartowało 425 biegaczy. Trasa biegu liczyła 10 km ulicami Słupska. Start nastąpił o 13 z ulicy Nowobramskiej. Wśród zawodników znany olimpijczyk, mratończyk Jan Huruk, i poseł Zbigniew Konwiński Dziennikarze i stacje TV interesowali się zawodnikiem z nr 1, prezydentem miasta, który ukończył bieg z b. dobrym czasem. Pochmurna pogoda i zimno nie odstraszyły biegaczy. Pan Grzegorz z Ustki biegł tradycyjnie w kąpielówkach.
O 16 rozpoczęło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Powstańców w Parku Powstańców Warszawskich, niestety w strugach deszczu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *