Piotr Müller za połączeniem dwóch uczelni

Słupskie szkoły wyższe powinny się połączyć. Rozstrzygnięcie w sprawie przyszłości największej, niepublicznej uczelni w Słupsku może zapaść jeszcze w tym miesiącu. Do takiego rozwiązania dąży Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według Piotra Müllera, Doradcy ministra Jarosława Gowina z ministerstwa , słupskie uczelnie wyższe: Akademia Pomorska i Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania powinny się połączyć.

Piotr Muller (2)

Fot.FB

Słupsk nie jest miastem, w którym mogłaby funkcjonować uczelnia prywatna utrzymująca się jedynie z prywatnych pieniędzy studentów. Nie ma na to rynku- twierdzi doradca. Połączenie obu uczelni byłoby korzystne, bo wtedy Akademia Pomorska mogłaby korzystać z funduszy centralnych np. prowadzić studia dzienne na kierunku Zarządzanie. Doradca ministra Jarosława Gowina twierdzi, że sytuacja finansowa WHSZ pokazuje, że nie ma potrzeby funkcjonowania w Słupsku niepublicznej uczelni.

12642527_1143396295672972_6903391706062262491_n

Nie ma rynku na to, aby uczelnia niepubliczna funkcjonowała w Słupsku, w takim rozmiarze. Szkoła niepubliczna działa dzięki prywatnym pieniądzom studentów. Natomiast, w przypadku połączenia uczelni, Akademia Pomorska mogłaby korzystać z funduszy centralnych, na przykład prowadzić studia dzienne na kierunku Zarządzanie – dodaje Piotr Müller

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego ruszyły prace nad zmianą przepisów dotyczących łączenia szkół publicznych i niepublicznych. Do tej pory jedynym rozwiązaniem była likwidacja prywatnej uczelni i wchłonięcie jej przez szkołę państwową. Teraz ma się to zmienić. Dlatego Piotr Muller uważa, że Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego powinna wstrzymać się z decyzją w sprawie WHSZ. Mimo, że szkoła boryka się z problemami finansowymi.

– Nie ma pieniędzy, ale jest majątek uczelni. Można częściowo się zadłużyć i poczekać na możliwość połączenia uczelni lub uzyskanie uprawnień przez AP na kierunku Zarządzanie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *