Takie buty z cholewami

Słupszczanie, którzy licznie odwiedzili wczoraj Słupski Ośrodek Kultury Rondo w Słupsku mieli wybitną ucztę duchową. Były ambasador Izraela w Polsce oraz były przewodniczący izraelskiego parlamentu odwiedził Słupsk. Profesor Szewach Weiss gościł na scenie teatru. Przyjechał ze swoją najnowsza książką „ Takie buty z cholewami”. Kto miał odrobinę szczęścia i umiał odpowiedzieć na pytania o życiu i twórczości gościa, otrzymał darmowy egzemplarz ufundowany przez SOK. Spotkanie z wybitnym człowiekiem poprowadzili: Krzysztof Nehrebecki i prof. Daniel Kalinowski ze słupskiej Akademii Pomorskiej.

_DSC1517

_DSC1289

Miało ono wyjątkową atmosferę, jaka potrafi wytworzyć się w Słupskim Ośrodku Teatralnym „Rondo”. Profesor Szewach Weiss, wielki erudyta przyjaciel Polaków i Polski odśpiewał z publicznością na widowni „Sto lat” na stojąco, a później bawił swoimi żartami siedzących na sali. Wszystkie miejsca na widowni były zapełnione, organizatorzy zadbali o dostawienie licznych krzeseł.

_DSC1530

Profesor na krótkiej konferencji prasowej po spotkaniu wypowiedział się na temat uchodźców. Jego zdaniem należy pomagać ludziom i pomóc rozwiązać ludzkie dramaty imigrantów, ludzi w drodze.
To jest wyzwanie moralne pomóc ludziom, którzy żyją dzisiaj w takich miejscach niebezpiecznych, gdzie mogą stracić życie – powiedział profesor

_DSC1434

Nie chciał komentować obecnej sytuacji politycznej naszego kraju. Na pytanie dokąd zmierza świat? Odpowiedział filozoficznie – To może być tylko tak, albo lepiej – powiedział Szewach Weiss. Zaznaczył, że jest optymistą,  że najgorzej było w czasie holokaustu i hitlerowskich obozów koncentracyjnych w których ginęli jego współbracia, że gorzej już być nie może.

_DSC1480

-I tu i tam czuję się dobrze między Wami jak między swoimi – odpowiedział na pytanie, gdzie czuje się najlepiej jako obywatel świata.

_DSC1463

Szewach Weiss – izraelski polityk i pisarz. Ambasador Izraela w Polsce, wybitny sportowiec, autor ponad 20 książek w tym 16 dla dzieci. Wielki przyjaciel Polski i Polaków. Uratowany z pożogi wojennej między innymi dzięki Annie i Michałowi Góralom, Marii i Stefanowi Potężnym. Przewodniczący Knesetu. Był jedną z ostatnich osób, z którą rozmawiał premier Izraela Icchak Rabin zanim zginął z rąk żydowskiego nacjonalisty 4 listopada 1995. Wielokrotnie goszczony w Watykanie przez Jana Pawła II. Człowiek wielkiego serca, wielkiej wrażliwości, wielkiej mądrości

_DSC1507

_DSC1467

Fot.Bartosz Arszyński

Dzieciństwo spędził w rodzimym Borysławiu, który wówczas należał do Polski. W czasie II wojny światowej przez ponad 2 lata ukrywał się wraz z rodzicami. O tych przeżyciach napisał potem w książce „Z jednej strony, z drugiej strony”. Po wojnie rodzina Weissów przeniosła się, przez Słowację, Austrię i Włochy, do Palestyny. Absolwent jerozolimskiego Uniwersytetu Hebrajskiego (politologia) oraz Uniwersytetu w Tel-Awiwie (prawo). S. Weiss był jednym z najlepszych lekkoatletów i ciężarowców w Izraelu, jednak jego karierę przerwała kontuzja. Poświęcił się wówczas pracy wykładowcy uniwersyteckiego. Radny miasta Hajfa (1969-1981). Członek Knesetu (1981-1996). Ambasador Izraela w Polsce (2000-2003). Włada kilkoma językami (hebrajski, jidisz, polski, angielski i rosyjski).

Spotkanie sfinansowane ze środków Funduszu Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Miasta Słupsk, książki ufundował SOK.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *