Biblioteka przed świątyniami

Od miesięcy pogarsza się stan wieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, która mieści się w budynku dawnego kościoła Świętego Mikołaja. Remontu wymagają także zabytkowe świątynie w centrum miasta. Z powagi sytuacji zdaje sobie sprawę prezydent Robert Biedroń, ale jak mówi, priorytetem jest remont biblioteki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot.Bartosz Arszyński

– Dla mnie priorytetem są przede wszystkim budynki, które należą do miasta. Chciałbym zaapelować, aby w pierwszej kolejności szukać dofinansowania np. na remont Miejskiej Biblioteki Publicznej – czyli tych instytucji, które jeśli chodzi o zakres działania Urzędu Miasta powinny być traktowane priorytetowo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na finansowe wsparcie liczy też ksiądz Zbigniew Krawczyk, proboszcz parafii mariackiej. Jak wylicza, potrzeby remontowe administrowanej przez niego świątyni są ogromne.

– Potrzeba jest na pewno odnowienia wewnątrz, odmalowania i odnowienia tynku, który nie zawsze trzyma się ścian. Mamy 40 okien – witraże są powyginane i potrzebują już konserwacji. A to jest problem, bo trzeba spełnić wymagania konserwatorów.

biblioteka sl

Proboszczowie parafii mariackiej i Najświętszego Serca Jezusowego przygotowali projekt na odnowienie dwóch miejscowych kościołów, którego wartość to 5,5 miliona złotych. Potrzebny wkład własny to pierwotnie wynosił 800 tys. złotych, teraz wzrósł do 2 mln złotych. Słupscy radni przekazali do tej pory na ten cel 400 tys. złotych.

Fot.Mateusz Sienkiewicz

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *