Detektywi historii na tropie

Nowy projekt pracowni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku nosi nazwę . „Tropem chrześcijan w wielokulturowym Słupsku” detektywi historii tropią ciekawe losy Słupszczan w wielokulturowym mieście. Wszystko to poparte zostało uprzednio zorganizowanymi warsztatami historycznymi i filmowymi Już po raz kolejny Miejska Biblioteka Publiczna wystartowała z projektem, w którym młodzież wcieliła się w rolę detektywów historii. Pracownicy Biblioteki zapraszają 1 lipca br.na uroczysty briefing prasowy w nowej siedzibie: Filii nr 7 przy ulicy Podgórnej 11, w miejscu gdzie swoje pomieszczenia miał dotychczas Urząd Miejski. Uroczysta prezentacja projektu nastąpi w październiku, a przewodnik zostanie wyświetlony na zabytkowych murach biblioteki.

_DSC5824

Tym razem grupa młodzieży musiała odkryć historię chrześcijańskiego Słupska i przedstawić ją w sposób ciekawy i zaskakujący. Detektywi nakręcili przewodnik po mieście i wcielili się w role oprowadzających. Wcześniej wyznaczyli historyczną trasę turystyczną po Słupsku. Powstał przewodnik naszpikowany wątkami przygodowymi, sensacyjnymi, a nawet kryminalnymi. Młodzi detektywi sporo miejsca poświęcili „słupskiemu św. Franciszkowi” – księdzu Janowi Giriatowiczowi oraz wyróżniającej się wielokulturowości miasta.

_DSC5844

Fot.Bartosz Arszyński

Projekt powstał na bazie wielu inspiracji. Jedną z nich była bez wątpienia wyjątkowa biografia ks. Jana. Ale nie bez znaczenia była rocznica Chrztu Polski, piękne słupskie obiekty sakralne (w tym gmach słupskiej biblioteki) oraz niewystarczające wypromowanie turystyki historycznej w Słupsku.

Projekt pn. „Tropem chrześcijan w wielokulturowym Słupsku” otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w programie Patriotyzm Jutra

Jesienią efekty projektu będą udostępnione na stronie detektywihistorii.mbp.slupsk.pl. Strona zostanie wzbogacona biogramami duchownych, wirtualnym spacerem i przede wszystkim nagranym przewodnikiem. Film zostanie rozpowszechniony wśród placówek kulturalnych i oświatowych w powiecie. W ten sposób trafi do dużej grupy pasjonatów historii i turystów. Innym efektem projektu będą wrześniowe lekcje „żywej historii”, w których wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Będą one miały formę wycieczek pn. „Tropem chrześcijan…”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *