Malarstwo Edwarda Dwurnika w salach MPŚ

W salach Muzeum Pomorza Środkowego  odbył się wernisaż prac jednego z najwybitniejszych żyjących polskich artystów Edwarda Dwurnika. Mistrz związany jest jest Słupskiem i Ustką, bywał wielokrotnie na plenerach malarskich, organizowanych przez zmarłego malarza marynistę z Ustki, Witolda Lubinieckiego. Jego prace są charakterystyczne i rozpoznawalne, mają swój własny styl. Artysta zajmuje się: malarstwem, rysunkiem i grafiką. Łączy obrazy w serie, tworząc rozbudowane cykle, głównie malarskie.  Malarstwo Dwurnika to przede wszystkim twórczość dokumentalna, symboliczna, ukazująca atmosferę i polską rzeczywistość. Dużą rolę na styl artysty wpływ miał kontakt z polskim malarzem prymitywistą Nikiforem Krynickim. Edward Dwurnik  jest artystą niezwykle płodnym. Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Wiadomo o tym, bo artysta prowadzi drobiazgowy rejestr . Od 12 października do 27 listopada 2016 r. Muzeum Pomorza Środkowego prezentuje nową wystawę czasową pod tytułem : „Kolekcja Pomorska 72 dzieł sztuki Edwarda Dwurnika z lat 1977- 2005″.

dwurnik2-696x581

W 2016 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiększyło swoje zbiory o 72 prace Edwarda Dwurnika. Kolekcja wpisuje się w obszar gromadzonych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zespołów dzieł: portretu polskiego, aktu, pejzaży, sztuki abstrakcyjnej i marynistyki.

Wyróżnić w niej możemy cykle takie, jak: Błękitny, Sportowcy, Dwudziesty trzeci, czy Dwudziesty piąty. Składa się ona z autoryzowanych 39 obrazów olejnych (do 150x150cm) i 33 rysunków (do 50x65cm) ukazujących m.in. Pomorze Środkowe – architekturę Ustki, Słupska i portrety grupowe we wnętrzach i otoczeniu Ustki. Zespół dzieł obejmuje także pejzaże marynistyczne, architektoniczne, twórczość abstrakcyjną i portrety polskie: Andrzeja Wajdy, żołnierzy, dziennikarzy, polityków i mieszczan, współczesnych polskich pisarek i artystek.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *