Wernisaż wystawy ilustracji pt. „Baśnie nadbałtyckie – łączą pokolenia”

Liceum Plastyczne im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku zaprasza na wernisaż wystawy ilustracji pt. „Baśnie nadbałtyckie – łączą pokolenia”. Na wernisażu zostaną zaprezentowane prace uczniów słupskiego plastyka stanowiące ilustracje do baśni autorstwa Jolanty Nitkowskiej – Węglarz. Wydarzenie odbędzie się 15 lutego (środa) w Herbaciarni w Spichlerzu w Słupsku o godzinie 12.00.„Zaczarowana chusta Ojca Wiatrów. Baśnie wędrujące wokół Bałtyku” to tytuł zbioru baśni autorstwa Jolanty Nitkowskiej – Węglarz do którego ilustracje wykonali uczniowie Liceum Plastycznego im. St. I. Witkiewicza w Słupsku. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autorka odwiedziła naszą szkołę i zaproponowała wspólną pracę nad zbiorem najpopularniejszych baśni reprezentatywnych dla krajów nadbałtyckich. Nasze zadanie miało polegać na wykonaniu ilustracji do tych pięknych historii. Przystaliśmy na propozycję z wielką przyjemnością. Treść baśni odwołuje się do wspólnych wartości moralnych, zasad postępowania, systemu nakazów i zakazów charakterystycznych dla krajów nadbałtyckich. Istotnym elementem tych baśni jest szacunek dla żywiołu jakim jest morze oraz podziw dla ludzkiej pracy i przyrody. W zasadzie praca nad baśniami połączyła kilka pokoleń. Z jednej strony mamy autorkę, przedstawicielkę starszego pokolenia, z kolejnej mamy reprezentację nauczycieli, którzy stanowią średnie pokolenie, następnie w tym ogniwie funkcjonują uczniowie, autorzy pięknych ilustracji oraz odbiorcy baśni – dzieci. Spoiwem łączącym wszystkie te pokolenia są uniwersalne i humanistyczne wartości zawarte w baśniach Pani Nitkowskiej – Węglarz. Debiut ilustratorski może okazać się dla wielu utalentowanych młodych ludzi szansą zauważenia w środowisku artystycznym – mówi Julita Rzeppka, nauczyciel w Liceum Plastycznym im. St. I. Witkiewicza w Słupsku.

plakat promujący wernisaż

Pracę nad ilustracjami uczniowie słupskiego plastyka rozpoczęli we wrześniu pod kierunkiem nauczycieli: Marii Karpińskiej i Julity Rzeppki. Ilustracje zostały przygotowane w konsultacji z autorką. Zdaniem Jolanty Nitkowskiej – Węglarz, wszystkie prace 60 uczestników projektu powinny znaleźć się w książce, która w zamierzeniu ma być wydana.

Info. Daniel Stawski

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *