Słupski Niedźwiadek Szczęścia zawitał do plastyka

Uczniowie Liceum Plastycznego mienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Słupsku mogą cieszyć się z towarzystwa legendarnego Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia. Jego figurka,wykonana z żywicy, znajduje się w holu na parterze słupskiego plastyka i cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów szkoły. Jest artystycznym wariantem i wyobrażeniem rzeczywistej miniaturowej figurki bursztynowego niedźwiadka, którą znaleziono okolicach Słupska w 1887 r. Do liceum legendarny Słupski Niedźwiadek Szczęścia trafił prosto z Urzędu Miejskiego. W słupskim plastyku uczniowie odpowiednio zajęli się sympatycznym misiem, nadając mu artystyczny wyraz, zdobiąc przedmiot specjalnymi farbami nazywając go „Niedźwiadkiem dialogu wrażliwym społecznie empatycznym”.

IMG_6377

Niebawem niedźwiadek trafi na ulice Słupska, aby przypominać słupszczanom o jednym z jego symboli. Podobne figury przedstawiające niedźwiadka, opracowane przez słupskie instytucje kultury, lokalnych artystów szkoły,niebawem zdobić będą również ulice Słupska. Oryginalny „Niedźwiadek Szczęścia”jest figurką z bursztynu, którą znaleziono w okolicach Słupska w roku 1887. Według ówczesnych uczonych, którzy badali znalezisko –figurka niedźwiadka była amuletem łowcy niedźwiedzi, a rok jej powstania szacowano na lata od 1700 do 650 roku p. n. e. Tak więc figurka może sobie liczyć nawet 3700 lat. Niedźwiadek od razu spotkał się z ogromną sympatią słupszczan i całych ówczesnych Niemiec. Szeroko pisała o nim prasa.

IMG_6333

Fot. Zbigniew Bielecki

Z figurką związany jest pogląd, że przynosi szczęście. Przed wojną na temat Niedźwiadka pisano wiersze, bajki i opowiadania. Jego miniaturki lub kopie można było kupić w każdej trafice. Obecnie figurka znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, a jego kopia znajduje się w słupskim ratuszu. Legenda Niedźwiadka jest wciąż żywa wśród odwiedzających Słupsk turystów niemieckich, szczególnie tych,którzy są zainteresowani tzw.turystyką sentymentalną.

Info. Daniel Stawski

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *