Orkiestra na medal

Drugi koncert z cyklu Mistrzowie Muzyki, uświetniający 40 lecie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara odbył się w piątkowy wieczór w sali słupskiej Filharmonii. To wyjątkowy wieczór, bowiem po raz pierwszy orkiestra wykonała specjalnie zamówiony utwór, u wspaniałego kompozytora, skrzypka jazzowego Krzesimira Dębskiego. Wybór kompozytora był świadomy, bowiem jest on związany ze słupską orkiestrą od początków lat 90 tych. Kompozytor wielokrotnie gościł w Słupsku, był między innymi na Benefisie 50 – cio lecia dyrektora orkiestry, wspaniałego dyrygenta Bohdana Jarmołowicza, a prywatnie dobrego kolegi ze sceny jazzowej.

Inspiracją do napisania dzieła była największa w kraju kolekcja dzieł Witkacego, która znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a właściwie obrazy kobiet. Do tych plastycznych wizji Witkacego, Krzesimir Dębski stworzył muzykę. Zdaniem kompozytora, który często gościł w murach słupskiego zamku różnorodność nastrojów obrazów może gwarantować bogactwo emocji, który jest cyklem wariacji na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Teksty śpiewane przez solistkę pochodzą z Nienasycenia jednej z trzech powieści napisanej przez mistrza 1930 r.

Partie wokalne zaśpiewała wybitna polska mezzosopranistka Aneta Łukaszewicz, którą wspomagał chór Fantazja z Sp nr 5 w Słupsku i II LO połączony z chórem PSM I i II st. w Słupsku pod kierownictwem Lilianny Zdolińskiej.

Pierwsza część koncertu wypełniło Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie Andrzej Jagodziński fortepian, Czesław Mały Bartkowski perkusja i Adm Cegielski kontrabas. Trio Andrzej Jagodzińskiego złożone z wybitnych jazzowych muzyków. Kompozytor dał się poznać jako wrażliwy muzyk obdarzony bardzo charakterystycznym melodyjnym, stylem gry na fortepianie.

Współpracował na jazzowej scenie z największymi gwiazdami polskiego jazzu, zarówno w formacjach grających jazz tradycyjny jak Old Timers jak i nowoczesny, występował z Tomaszem Szukalskim nieżyjącym już i nieodżałowanym saksofonistą porównywanym z Kenny Garettem, saksofonistą Milesa Davisa. Naszą rewelacyjną formacją Krzesimira Dębskiego String Connection, czy Quintessence, w kwartecie Janusza Muniaka, czy Polish All Stars, wybitnego zmarłego niestety gitarzysty jazzowego, Jarosława Śmietany.

Występował z najlepszymi polskimi wokalistkami jazzowymi z Ewą Bem i Grażyną Auguścik. Koncertował niemal na całym świecie. W swoich dokonaniach mierzył się z największymi polskimi kompozytorami, słynna jest jego płyta Chopin wydana w 1994 roku przez Trio, którą okrzyknięto w ankiecie pisma Jazz Forum płytą Roku, za którą również otrzymał Fryderyka 94 r.

« z 3 »

Fot. Bartosz Arszyński

Nieprzypadkowo pianista wykonał dzieło Fryderyka Chopina koncert fortepianowy g- mol, składający się z trzech części: Allegro maestoso, Romanza, Allegro Vivace presto. Tu mistrz w części środkowej dał się poznać jako wielki jazzowy liryk, solo perkusisty Czesława Małego Bartkowskiego i Adama Cegielskiego dopełniły całości z udziałem znakomitej orkiestry.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *