Transplantologia w słupskim szpitalu

Władze Słupska planują przekazać dotacje celową Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Słupsku w kwocie 500 tysięcy zł. Dotacja ma być przeznaczona na powstanie ośrodka transplantologii. Robert Biedroń złożył już deklarację, ale decyzję podejmą radni.

Postanowiliśmy wesprzeć ten projekt przede wszystkim ze względu na fakt rozszerzenia zakresu usług o transplantację szpiku co pozwoli skrócić okres oczekiwania na ten zabieg, a tym samym zwiększyć szansę całkowitego wyleczenia, daje szansę mieszkańcom miasta na szybszy dostęp do świadczeń bez konieczności szukania ośrodka poza terenem zamieszkania. Najbliższy Oddział Hematologiczny znajduje się w Szczecinie – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Fot. szpitalsłupsk.pl

Od 15 lat diagnostyka i leczenie pacjentów hematologicznych prowadzone jest w Oddziale Hematologicznym. Z roku na rok liczba pacjentów wzrasta. – Mieszkańcy Słupska będą mieli bliżej do specjalistycznej opieki, ale przede wszystkim części z nich damy drugie życie – mówi Andrzej Sapiński, prezes słupskiego szpitala.
Zdaniem hematologa dr Wojciecha Komendy sprawa powstania ośrodka transplantologii w Słupsku jest bardzo ważna. – Przede wszystkim coraz więcej osób choruje – mówi dr Homenda. – Powstanie takiego ośrodka u nas na miejscu da większe szanse na wyzdrowienie.

 

Fot. Zbigniew Bielecki

W większości pacjentami oddziału i poradni są mieszkańcy miasta i okolicznych gmin. Aby rozszerzyć zakres usług konieczne jest przeprowadzenie prac adaptacyjnych części Oddziału Hematologii, przystosowujących go do leczenia transplantacyjnego oraz utworzenie banku komórek i tkanek. Planowany koszt prac adaptacyjnych wraz z zakupem wyposażenia wyniesie około 3 milionów złotych. Pieniądze na ten cel przekazało także słupskie starostwo. Na razie radni powiatowi zdecydowali się przekazać 50 tysięcy złotych. Jak podkreślają to dopiero pierwsza suma.
29 listopada radni podejmą decyzję o przekazaniu dotacji. – Jestem bardzo dobrej myśli w tej kwestii. Spotykałem się ze wszystkimi klubami i jest deklaracja zgody – mówi Biedroń.

Tomasz Częścik

.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *