Powiat Słupski w czołówce rankingu Powiatów

Powiat Słupski zajął II miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za 2017 rok w kategorii powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców. Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Nagrody za udział w rankingu, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców, wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i pro rozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Fot. Paweł Lisowski

Zdaniem starosty słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego tak dobry wynik to efekt pracy pracowników starostwa oraz naszych jednostek. Choć nie przywiązuje dużej wagi do rankingów to jednak ocena której się poddajemy daje pewien obraz pracy którą wykonujemy. Wystarczy wspomnieć, że oceniani jesteśmy według 84 kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych. Na tle innych powiatów wyróżniały nas m.in. skuteczność w pozyskiwaniu środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych i krajowych, współpraca z organizacjami pozarządowymi, informatyzacja urzędu, programy profilaktyczne z zakresu zdrowia skierowane do mieszkańców, wspieranie zdolnej i utalentowanej młodzieży, organizacja powiatowych konkursów adresowanych do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także inicjatywy i imprezy pomagające zachować specyfikę naszego regionu.

Są również obszary, za które komisja nie przyznała nam wielu punktów. Choćby zwrócono uwagę, że powinniśmy zaktualizować i opracować tematyczne (sektorowe) strategie rozwoju – dodał starosta Kołodziejski.

Ranking Powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców: 1)Powiat Jędrzejowski 58103; 2) Powiat Słupski 53445 ; 3) Powiat Tomaszowski (lubelskie) 52990 ; 4 )Powiat Piotrkowski 46010 ; 5 )Powiat Ostródzki 4590 ; 6) Powiat Kwidzyński 44600 ;7) Powiat Toruński 44060 ; 8 )Powiat Kędzierzyńsko – Kozielski 43940 ; 9) Powiat  Malborski 43805 ; 10) Powiat Lubartowski 43320.

W ubiegłorocznym rankingu (za 2016 rok) Powiat Słupski zajął trzecie miejsce. Również inne samorządy z naszego regionu znalazły się wysoko w swoich kategoriach. Słupsk zajął bowiem 9 miejsce wśród miast na prawach powiatu, a gmina Kobylnica miejsce 2 w kategorii gmin wiejskich.

Uroczyste z wręczanie dyplomów i nagród dla najlepszych samorządów odbędzie się na specjalnej konferencji zorganizowanej przez Związek Powiatów Polskich w terminie późniejszym.

Info. Paweł Lisowski

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *