Pan Tadeusz na Dużej Scenie Nowego Teatru w Słupsku

Wygląda na to, że pracownicy słupskiego Teatru uporali się już z uciążliwymi brzydkimi zapachami cuchnącej substancji rozlanej na znak protestu przed wystawieniem kontrowersyjnej sztuki pt” Kątwa”. Zdaniem środowisk katolickich i narodowych zawierała sceny obrazoburcze. Dyrektor Nowego Teatru, Dominik Nowak zaprasza publiczność na prmierę Pana Tadeusza, w ramach Festiwalu Scena Wolności 18 października o 19.

„Pan Tadeusz” to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, z utworów w Polskiej literaturze. Nasza narodowa epopeja będąca baśniowym wspomnieniem nieistniejącego już świata, opisem wielkiej tęsknoty do wolnej ojczyzny, a jednocześnie gorzką refleksją na temat naszych narodowych przywar. Poemat absolutnie wyjątkowy – zwłaszcza w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fot. Mat Teatru

Tytułowym bohaterem jest młodzieniec z rodu Sopliców powracający w rodzinne strony, zakochany w młodziutkiej Zosi i uwodzony przez starszą od nich obojga Telimenę. Jego ojciec – Jacek Soplica, ukrywający się pod przebraniem pokutującego mnicha Księdza Robaka, przygotowuje w Soplicowie zbrojne powstanie przeciw rosyjskiemu zaborcy. Jego plany krzyżuje lokalny konflikt o majątek, władzę i obyczaje wybuchający w najmniej odpowiednim momencie. Koniec końców solidarność zwaśnionych sąsiadów zwycięża zwiastując wolną Polskę.

Czas trwania spektaklu 2 godz. 20 min. (z przerwą).

Info. Mat Teatru

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *