Muzealne przygotowania do wiosennych świąt

Jak Wielkanoc to tylko z muzeum. Skansen w Swołowie przygotował specjalną ofertę zajęć przedświątecznych. Jest w czym wybierać.

fot. Muzeum Pomorza Środkowego

Muzealnicy ze Swołowa przygotowali trzy rodzaje tematycznych lekcji muzealnych.

1. JAJKO – PISANKA WIELKANOCNA
Jakie znaczenie w tradycji ma pisanka wielkanocna? Opowieść o zwyczajach i wierzeniach wielkanocnych, o świątecznej i pełnej bogactwa symbolice jajka. Zdradzamy, od początku do końca, jak wyczarować pisankę, jak nadać jej kolor, a także, jakie sekrety ukryte są w barwach i bogatych wzorach tych małych dzieł sztuki. Uczestnicy poznają dekoracje i techniki zdobienia jaj z różnych regionów Polski oraz samodzielnie wykonają dawnymi technikami pisankę wielkanocną.

2. BARANEK WIELKANOCNY
Marcepanowy, cukrowy, maślany, drożdżowy… A każdy z innej formy. Warsztaty będą okazją do zapoznania się z symboliką „agnuska” w polskiej tradycji Świąt Wielkanocnych. Dzieci dowiedzą się, z jakich form i z czego go wyrabiano i co symbolizuje czerwona chorągiew. Każdy samodzielnie wykona baranka z masy cukrowej za pomocą drewnianej formy snycerskiej. Uzupełnieniem zajęć jest prezentacja materiału multimedialnego.

3. WIOSENNY ZAJĄCZEK
Zajączek wielkanocny, który przynosi dzieciom wielkanocne prezenty jest ściśle związany z niemiecką tradycją wielkanocną, którą z największą przyjemnością kontynuuje się do dziś. Przynosi świąteczne prezenty, zostawia je w koszyczkach przygotowanych przez dzieci. Dlaczego jest symbolem Świąt Wielkanocnych? Uczestnicy samodzielnie wykonają zajączka z ciasta na bazie przepisu na tradycyjny chleb wielkanocny, który dawniej wypiekano na pomorzu. Tradycyjny wielkanocny chlebek w kształcie zajączka będzie piękną ozdobą świątecznego koszyczka.

– Oferta edukacyjna dla grup zorganizowanych obejmuje również inne lekcje i warsztaty muzealne, których opisy dostępne są na stronie internetowej muzeum. Na specjalne zamówienie zorganizujemy również indywidualne programy edukacyjne, a poziom trudności i zakres tematu, dobierzemy odpowiednio do wieku, potrzeb oraz możliwości percepcyjnych grupy. Oprócz warsztatów, zachęcamy do korzystania z dodatkowych atrakcji: przejażdżki wozem dookoła wsi, ognisko, pieczenie kiełbasek oraz biesiadowanie w ogrodzie – mówi Joanna Gołofit z Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie.

fot. Muzeum Pomorza Środkowego
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *