Pomorska Nagroda Artystyczna dla mieszkańców regionu słupskiego

W kategorii Kreacja Artystyczna, nagroda trafiła do zespołu NeoQuartet, Beaty Ewy Białeckiej i Doroty Kolak. Nadzieją Pomorza został muzyk słupski Maciej Banachowski. Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt dokonań autorskich otrzymał prof. Maciej Świeszewski. Nagroda za Mecenat powędrowała do firmy Kegar z Kępic.

PNA jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury na terenie województwa pomorskiego. Kapituła, powołana przez Zarząd Województwa Pomorskiego, honoruje trzy wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki. Laureaci tej nagrody otrzymują statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne (15 tys. zł). Ponadto, przyznawane jest osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – dla młodego twórcy rokującego wielkie nadzieje na przyszłość (Gryf i 10 tys. zł). Wręczana jest również honorowa nagroda za sprawowanie mecenatu za najbardziej znaczące zaangażowanie środków niepublicznych w dziedzinie kultury.

Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał także Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych. W tym roku laureatem został prof. Maciej Świeszewski za wyzwolone i pełne fantazji dzieła wizualne, poprzez które artysta wciąga widza w osobiste historie; za surrealną, niekiedy demoniczną wizję rzeczywistości malowaną z indywidualnej perspektywy.

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymała firma Kegar sp. z o.o. w Kępicach za wspieranie działań Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, m.in. jubileuszu 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, a także za współfinansowanie 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Trzy równorzędne wyróżnienia za Kreację Artystyczną i pamiątkowe statuetki Gryfa Pomorskiego otrzymali:

Beata Ewa Białecka za wystawę „Ave Kobieta” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, wysiłek i pracę włożoną w spójną i ciekawą wizję kobiecości; za niezwykłą zdolność twórczego łączenia tradycji dawnego malarstwa i chrześcijańskiej ikonografii ze współczesną narracją i perfekcyjnym warsztatem.

Dorota Kolak za wybitną kreację Hekabe w spektaklu „Trojanki” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty na deskach Teatru Wybrzeże.

NeoQuartet w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski za wirtuozerię w wykonawstwie muzyki najnowszej, potwierdzoną podczas światowego tournée w minionym roku, a także za organizację festiwalu muzyki współczesnej VII NeoArte. Syntezator Sztuki oraz 2. Bałtyckiego Spektrum Muzyki Nowej.

Wielką nadzieją uznany został Maciej Banachowski za wyjątkowo twórczy rok – poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry kameralnej Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *