W Słupsku działa nowy kabaret

W Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku powstał szkolny Kabaret „Biceps”. Grupę artystyczną tworzy troje uczniów aktualnie pracujących nad realizacją autorskiego projektu artystyczno-edukacyjnego o nazwie „Ogólnopolska Szkolna Liga Kabaretowa nad Słupią”, którego celem jest m.in. konsolidacja szkolnych kabaretów działających w całej Polsce.

Fot. Daniel Stawski/ZSI

W skład kabaretu wchodzą: Damian Kopciał, Arkadiusz Taramas i Seweryn Szymański, uczniowie Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego przy ZSI w Słupsku. Młodzi słupszczanie sami piszą scenariusze skeczy i razem przygotowują występy. Pomimo stosunkowo krótkiej działalności, „Biceps” może pochwalić się kilkoma autorskimi spektaklami, występami na forum szkoły oraz w środowisku lokalnym.

– Celem naszego kabaretu jest dostarczanie rozrywki, ma on zachęcić do twórczego rozwijania się oraz integrować młodzież. Nie chodzi tylko o uatrakcyjnienie zajęć pozalekcyjnych, ale jednocześnie wniesienie uśmiechu i radości w twórczą działalność młodzieży. Staramy się wynajdywać i wyrażać wszelkie alternatywne sposoby myślenia na tematy bardzo zakorzenione społecznie i kulturowo. Takie nasze autorsko- krytyczne spojrzenie na rzeczywistość i umiejętność jej dowcipnego komentowania. Poza tym udzielanie się w formule kabaretu dowartościowuje, umacnia wiarę we własne siły, zwłaszcza gdy inni patrzą z podziwem – mówi Arkadiusz Taramas. – „Biceps” cechuje zabawa słowem, indywidualny styl, intrygujące rozwiązania sceniczne. Tematyka skeczy jest uniwersalna i różnorodna; od problemów młodych ludzi, przez dylematy współczesnego świata, aż po historie, w których przewijają się elementy abstrakcji i surrealizmu – dodaje Damian Kopciał.

Fot. Daniel Stawski/ZSI

Geneza nazwy młodzieżowego kabaretu wiążę się z pasją jego członków do sportów siłowych. Uczniowie aktywnie uprawiają street workout, kalistenikę, armwrestling, crossfit oraz kulturystykę. W tych dyscyplinach młodzi satyrycy odnoszą sukcesy na szczeblu regionalnym.

Fot. Daniel Stawski/ZSI

Aktualnie uczniowie pracują nad autorskim projektem artystyczno-edukacyjnym, który chcą w niedługim czasie zrealizować. – Mamy szeroko zakrojone plany, by zaprosić do Słupska szkolne kabarety z całego kraju działające regularnie na szczeblu szkoły średniej. Chodzi nam o konsolidację szkolnej sceny kabaretowej, stworzenie przestrzeni do prezentacji dorobku i wymiany doświadczeń, a przy okazji świetnej zabawy. O zaktywizowanie i integrację szkolnego środowiska kabaretowego. Miałoby to się odbyć poprzez formułę kilkudniowego festiwalu kabaretu, któremu już nadaliśmy nazwę – „Ogólnopolska Szkolna Liga Kabaretowa nad Słupią”. W ramach naszych założeń projektowych na jednej scenie wystąpiłyby szkolne kabarety z całego kraju prezentujące swoją twórczość. Wydarzeniu towarzyszyłby przegląd filmów kabaretowych, konkurs piosenki kabaretowej, odbywałyby się przedsięwzięcia warsztatowe doskonalące umiejętności kabaretowe, aktorskie, wokalne czy koncerty gwiazd. W przypadku sukcesu planowanego przedsięwzięcia nadalibyśmy mu charakter cykliczny. Mocno wierzymy w ten projekt – mówi Seweryn Szymański.

Fot. Daniel Stawski/ZSI
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *