Pomogli potrzebującym, zostali decenieni

Wielką odwagą i dużym opanowaniem wykazało się sześcioro osób, które jako pierwsze pojawiły się na miejscu groźnej kolizji w Kwakowie. Przytomność umysłu oraz posiadana wiedza sprawiły, że do czasu przyjazdu policji miejsce zdarzenia zostało odpowiednio zabezpieczone, a osoby biorące udział w całej kolizji mogły liczyć na pomoc. Wójt Gminy Kobylnica i Komendant Miejski Policji w Słupsku podziękowali za wzorowe zachowanie się w czasie całego wydarzenia.

fot. UG Kobylnica/Karol Kotusiewicz

Dwie pracownice Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy, dwoje nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Kwakowie oraz pracownicy firmy Krężel byli pierwszymi osobami, które zaraz po zauważeniu całego zdarzenia, ruszyły z pomocą. Sytuacja wyglądała bardzo poważnie. Po kolizji samochodu osobowego z ciężarówką, jeden z pojazdów dachował i wpadł do rowu.

– Właściwie bez chwili zastanowienia ruszyliśmy w kierunku miejsca kolizji. Wspólnie z koleżanką sprawdziłyśmy najpierw, w jakim stanie są poszkodowani – opowiada pani Mariola, pracownik Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy. Po chwili na miejsce dotarli nauczyciele ze szkoły w Kwakowie. Oni zajęli się poszkodowanymi, natomiast my szybko podjęłyśmy decyzję, że trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zadbać o to, by nie doszło do kolejnego niebezpieczeństwa – dodaje.

Sprawne działania i umiejętność opanowania stresu pozwoliły okiełznać całą sytuację. W kolejnych minutach pomoc przyszła także ze strony pracowników firmy Krężel, którzy zauważyli całe zajście. Do czasu przyjazdu policji miejsce zdarzenia zostało odpowiednio zabezpieczone, a osoby biorące udział w całej kolizji mogły liczyć na pomoc. Sposób zachowania wzbudził podziw nawet samego szefa słupskiej policji, który wspólnie z Wójtem Gminy Kobylnica podziękował dziś za wzorowe zachowanie się w tak trudnej sytuacji.

– Kolejnego dnia, w czasie odprawy, policjanci byli pod ogromnym wrażeniem sposobu zachowania się każdej osoby uczestniczącej w tej akcji. Opanowanie stresu, profesjonalizm i zimna krew, jaką się wykazaliście, zasługują na najwyższe słowa uznania – podkreślał na spotkaniu w Urzędzie Gminy Kobylnica insp. Leszek Gurski.

– Wasze zachowanie świadczy o wybitnej gotowości do niesienia pomocy osobom potrzebującym. Systematycznie dbamy o podnoszenie kwalifikacji naszych pracowników, w tym także z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w trudnych sytuacjach, w których zagrożone jest zdrowie i życie drugiego człowieka. Ta sytuacja jest dowodem na to, że te działania są potrzebne i rzeczywiście efektywne – zaznaczył Leszek Kuliński, odnosząc się do realizowanych przez Gminę Kobylnica szkoleń, w których uczestniczą pracownicy oświaty i zajmujący się obsługą transportu uczniów.

Same osoby, które interweniowały w czasie kolizji w Kwakowie, nie kryły zaskoczenia ciepłymi słowami, które padły z ust Wójta i Komendanta. Główni bohaterowie spotkania zgodnie podkreślali jednak, że nie czują się bohaterami.

– To był impuls, odruch. Najważniejsze, że w wyniku całego zajścia nikt nie ucierpiał – powiedziała Lucyna Zblewska, na co dzień nauczycielka ze szkoły w Kwakowie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *