Europejska Noc Muzeów 2019

Tradycyjne już w drugiej połowie maja odbyła się Europejska Noc Muzeów, to czas, kiedy pracownicy muzeów, otwierają dla swoich zwiedzających magazyny i prezentują ukryte na co dzień eksponaty. W tym roku pracownicy słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego przygotowali kilka ciekawych atrakcji. Na każdym piętrze, na dziedzińcu zamkowym i w Młynie Zamkowym można było oglądać prócz stałych ekspozycji, te specjalne przygotowane na tą noc.

 

Na pierwszym piętrze, pracownicy z działu koserwacji prezentowali metody odrestaurowywania dzieł sztuki: Marta Osesek opowiadała o konserwacji osiemnastowiecznej rzeźżby drewniannnej wizerunku, Św. Katarzyny, która najprawdopodobniej była częścią ołtarza. Anna Kowalczyk omawiała metody tworzenia witraży.

Na drugim piętrze zamku muzealnicy dzielili się swoimi pasjami. Rafał Foltyn zaprezentował uzbrojenie średniowiecznych rycerzy, można było przymierzyć strój, wziąć do ręki miecz, przymierzyć hełm z kolczatką. Katarzyna Maciejewska pokazała część swojej kolekcji dotyczącej zespołu The Beatles: książki, płyty, publikacje z prasy, a wszystko to przy dźwiękach The Beatles z prawdziwego adaptera.

 

Dorota Ciecholewska przyszła z kolekcją ceramicznych kotów. Ewa Mazur zaprezentowała kolekcję polskiego szkła rodem z PRL.

Na krętej klatce schodowej można było pooglądać Wystawę poplenerową ceramiki „ Rzeźba ceramiczna i plenerowa Łucji Włodek – Jabłońskiej”, organizatorki pomorskich plenerów min w Starym Gronowie. Artystka znana jest w mieście ze swoich dzieł pomnikowych : macierzyństwa, a także tych zlokalizowanych na słupskich podwórkach i placach zabaw.

« z 2 »

Fot.Bartosz Arszyński

Dziedziniec zamkowy opanowali harcerze, prezentowali na fantomach udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej i gry terenowe.

Info. Bartosz Arszyński

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *