Koniec z butlami z gazem w Kępicach

Kępice w województwie pomorskim to kolejna miejscowość, w której Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG uruchomiła stację regazyfikacji skroplonego gazu (LNG). Dzięki inwestycji dostęp do błękitnego paliwa uzyska miejscowy przemysł i odbiorcy indywidualni.

 

fot. gmina Kępice

Obiekt składa się z dwóch zbiorników kriogenicznych, z których każdy może pomieścić 65 tysięcy metrów sześciennych gazu po regazyfikacji, dwóch parownic, stacji redukcyjno–pomiarowej oraz aparatury kontrolno–pomiarowej.

Obecna podczas konferencji poseł Anna Fotyga stwierdziła, że budowa stacji LN w Kępicach, a tym samym dostęp do gazu dla mieszkańców gminy to spełnienie ich wieloletnich marzeń. Dodała też, że gazyfikacja Polski to ważny element rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Mariusz Łuczyk, Wicewojewoda Pomorski, podziękował PSG za realizację tej inwestycji, bowiem jak powiedział województwo pomorskie ma jeszcze wiele białych plam do zgazyfikowania, a dostęp do gazu ziemnego to szansa na rozwój regionu i przyciąganie inwestorów.

Znaczenie gazyfikacji gmin podkreślił Robert Perkowski, Wiceprezes PGNiG ds. Operacyjnych. – Jednym z celów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jest zapewnienie społeczeństwu jak najszerszego dostępu do gazu ziemnego. Chcemy stworzyć firmom bardziej korzystane warunki do rozwoju i inwestycji, a polskim rodzinom podnieść komfort życia, m.in. poprzez działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Gaz ziemny – jako konkurencyjne cenowo, ekologiczne paliwo – jest odpowiedzią na te potrzeby – powiedział.

Prezentujący inwestycję Ireneusz Krupa, Członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, poinformował, że budowa stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG to jeden z elementów realizacji Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, będącego największym przedsięwzięciem w zakresie rozbudowy infrastruktury gazowej od czasów przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po zakończeniu tych działań w 2022 r., 90 proc. mieszkańców Polski będzie żyło
w gminach z dostępem do sieci gazowej, a stopień gazyfikacji kraju wzrośnie z obecnych 60% do ponad 72%. Budowane przez PSG stacje LNG umożliwią szybsze dostarczenie gazu ziemnego do miejsc, w których budowa tradycyjnych gazociągów byłaby niemożliwa lub znacznie utrudniona i czasochłonna.

Prace w Kępicach podzielono na dwa etapy. Samą stację LNG wraz z infrastrukturą ukończono w styczniu, natomiast pod koniec zeszłego miesiąca sfinalizowano budowę około dwóch kilometrów gazociągu, przebiegającego przez ulice Składową, Pomorską, Niepodległości i Sikorskiego. Koszt przedsięwzięcia wyniósł blisko 3,2 miliona złotych.

PSG planuje już jej kontynuację. Pod koniec przyszłego roku ma się zakończyć rozbudowa sieci we wschodniej części miejscowości, przy ulicach Kopernika i 11 Listopada, gdzie powstanie około 1,5 km gazociągu. Z kolei na przełomie lat 2020/2021 ma być gotowe kolejne 2,5 kilometra sieci dystrybucyjnej w północno-zachodniej i południowej części miejscowości przy ulicach: Podgórnej, Zacisznej, Sosnowej, Konopnickiej, Jancy, Wojska Polskiego, Kościelnej, Kwiatowej oraz przy Placu Wolności. Umożliwi to zwiększenie wolumenu dystrybuowanego gazu oraz przyłączanie nowych odbiorców.

Stacja w Kępicach jest jedną z kilku inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa na Pomorzu Środkowym. Do końca 2022 roku powstanie tutaj kolejna stacja regazyfikacji wraz z siecią gazową średniego ciśnienia o długości 9 km zlokalizowana w Tychowie. Ogółem w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, do końca 2022 r. PSG wybuduje w całym kraju 77 stacji LNG i zgazyfikuje 300 nowych gmin, w tym 30 w województwie pomorskim.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *