Spichlerz ze sztuką współczesną już otwarty

Po ponad rocznej przerwie znowu można oglądać kolekcję obrazów Witkacego. Do tego nie wydzieloną część kolekcji, a prawie jej całość. Jest to możliwe, bo słupskie muzeum otworzyło Biały Spichlerz. W nowym obiekcie znajdą się także działa twórców współczesnych oraz zbiory poświęcone Słupskowi. 

 

W 2012 r. samorząd województwa pomorskiego przekazał Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku dwa zabytkowe budynki: Biały Spichlerz powstały w latach 1804-1811 oraz Czerwony Spichlerz z 1900 r. Uroczyste otwarcie budynku Spichlerza Białego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 12 odbyło się 10 lipca 2019 r.

Spotkanie otworzyli dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Marzenna Mazur i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który powiedział:  – Nad koncepcją rewitalizacji i adaptacji Spichlerza Białego czuwał profesjonalny zespół Muzeum Pomorza Środkowego kierowany przez Marzennę Mazur. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, możliwy był nie tylko remont tego zabytkowego budynku, ale również dostosowanie go do nowych funkcji muzealnych.

Spichlerz Biały to ekspozycje:

piętro I – „Witkacy inaczej…”, wystawa czasowa, na której prezentowana jest druga część kolekcji dzieł Witkacego (ponad 100 prac, głównie portretów pastelowych uzupełnionych publikacjami);

piętro II – „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia”, wystawa stała prac ze wszystkich okresów twórczości artysty. To ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz rękopisy, maszynopisy, korespondencja i książki (w tym z dedykacjami Witkacego);

piętra III, IV i V – „W nawiązaniu do Witkacego od XIX wieku do XXI wieku”, wystawa stała, której koncepcja polega na wybraniu 18 motywów z twórczości oraz biografii Witkacego i porównaniu ich z identycznymi tematami skomponowanymi lub zaprojektowanymi przez artystów i twórców od XIX w. do współczesności.

piętro V – „Słupsk – miasto i ludzie”, wystawa stała stworzona z myślą o mieszkańcach miasta, osadnikach, którzy z różnych przyczyn po II wojnie światowej przybyli do Słupska.

Godziny otwarcia muzeum w sezonie letnim: wtorek-niedziela 10.30-18.00; poniedziałek 11.00-15.00.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *