System defibrylatorów w Ustce

Ustka jest prawdopodobnie pierwszym miastem w Polsce posiadającym tak wysoki stopień pokrycia miasta urządzeniami ratującymi życie. AED to mały i prosty w obsłudze defibrylator, który za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

fot. UM USTKA

Miasto rozbudowało obecnie system urządzeń oraz informacji o dostępie do nich. Defibrylatory znajdują się w Urzędzie Miasta (w Biurze Obsługi Interesantów), w siedzibie Straży Granicznej (korytarz wejściowy na półpiętrze), w Komisariacie Policji (przy dyżurce), na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji  (defibrylator zewnętrzny na boisku Orlik) oraz w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 1.
Co najważniejsze na terenie Ustki pojawił się spójny system oznakowania pionowego umieszczony pod znakami drogowymi, który ułatwia szybkie dotarcie do urządzenia. Przyjęto zasadę, aby informacja znajdowała się w promieniu do 200 m od AED.
W miejscach gdzie będzie to możliwe, pojawi się oznakowanie poziome malowane białą fluorescencyjną farbą drogową doprowadzające wprost do urządzenia – takie oznakowanie zastosowano na terenie OSiR-u. Planuje się także wykorzystanie naklejek informacyjnych na drzwiach lub witrynach hoteli, restauracji itd.
Dodatkowo przenośne AED posiada Policja i Straż Miejska, w związku z realizacją zadań patrolowych.Ta ostatnia posiada także oznakowany pojazd.
Przypomnijmy, że w lutym tego roku w szkoleniu dotyczącym udzielania pomocy z wykorzystaniem urządzeń wzięli udział przedstawiciele wszystkich instytucji, w których je zamontowano. Projekt realizowany jest we współpracy ze sprawdzonym partnerem firmą ADPLA z Elbląga.
Lokalizacje defibrylatorów w Ustce już wkrótce pojawią się na ogólnopolskiej mapie „Ratuj z sercem”: www.ratujzsercem.pl

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *