Batalion WOT w Słupsku

Dobiega końca formowanie 73 batalionu lekkiej piechoty w Słupsku. Obok funkcjonującego już w Malborku 72 blp stanowić będzie integralną część 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

 

Formowanie batalionu to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców grodu nad Słupią oraz miejscowości ościennych, których ambicją było zostanie żołnierzami, a teraz marzenie to będą mogli spełnić w swoim rodzinnym mieście. Warto tu zaznaczyć, że żołnierze 7 PBOT pochodzący z rejonu słupskiego, którzy dotychczas pełnili swoją służbę w batalionie w Malborku, teraz będą mieli możliwość przeniesienia i kontynuowania służby w miejscu swojego zamieszkania.

 

– Od dziecka chciałem zostać żołnierzem. Moje życiowe ścieżki potoczyły się jednak w zupełnie innym kierunku i na wiele lat zapomniałem o swojej pasji. Dzięki Wojskom Obrony Terytorialnej mogłem spełnić swoje dziecięce marzenie – opowiada Marcin z Lęborka, starszy szeregowy w 7 PBOT. – Zostałem wychowany w żołnierskiej rodzinie, więc pełnienie służby wojskowej jest dla mnie ogromnym honorem, ogromnym życiowym doświadczeniem oraz patriotyczną powinnością wobec Ojczyzny. Niezwykle ważne jest dla mnie to, że mogę działać dla dobra swojej lokalnej społeczności z której się wywodzę jednocześnie godząc to z pracą zawodową – podkreśla.

 

Te słowa potwierdzają wyjątkowy charakter Wojsk Obrony Terytorialnej, które kładą nacisk na jak najściślejsze przypisanie żołnierzy do rejonu, z którego się wywodzą. Znajomość terenu ma bowiem istotne znaczenie dla sposobu prowadzenia działań, szczególnie w różnorakich sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkich decyzji i bezzwłocznej interwencji.

 

15 listopada po raz pierwszy w szeregi 7 PBOT ochotnicy zostaną wcieleni w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku. 30 listopada w tym samym miejscu odbędzie się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poprzedzi ją 16-dniowe szkolenie przyszłych terytorialsów na terenie słupskiego batalionu. Priorytet „szesnastki” stanowi szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Owe pierwsze 16 dni tworzą podwalinę dla dalszego rozwijania wiedzy wojskowej.

 

Szkolenia podstawowe skierowane są do osób, które wcześniej nie miały do czynienia z wojskiem. Z kolei adresatami 8-dniowego szkolenia wyrównawczego są rezerwiści rozpoczynający Terytorialną Służbę Wojskową. Mają one na celu wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

 

Zostań terytorialsem!

 

Zawsze marzyłeś o tym, by zostać żołnierzem? Chcesz działać na rzecz bezpieczeństwa swojej małej Ojczyzny? Jesteś gotowy, by wziąć odpowiedzialność za swój kraj? Chcesz pokonać swoje słabości? Pragniesz służyć Ojczyźnie? Jeśli odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi: tak, to już teraz możesz zrealizować swoje marzenia i zostać terytorialsem!

 

Jak wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej?

Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej.

Udaj się do odpowiedniej względem miejsca zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień, wypełnij wniosek i dowiedz się jakie kolejne kroki podjąć by zostać żołnierzem WOT. Wniosek złożyć można również za pomocą platformy ePUAP.

 

B

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *