Najlepsza przestrzeń publiczna jest w Kobylnicy

Podczas uroczystej gali w Olivia Business Centre w czwartek, 7 listopada 2019 r. zostały wręczone nagrody w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Jedna z nich trafiła do Gminy Kobylnica.

Wójt Leszek Kuliński odebrał nagrodę dla kobylnickiego samorządu za budowę przystani kajakowej przy moście Lubuń – Żelkówko wraz z zagospodarowaniem terenu przy rzece Słupi. Projekt został wyróżniony w kategorii działań realizowanych przez gminy wiejskie.

Budowa nowych przystani kajakowych w Lubuniu i Łosinie kosztowała ok. 740 tysięcy złotych. Środki pozwoliły na sfinansowanie prac związanych m.in.: budową pomostu cumowniczego, suszarek na kajaki, miejsca na ognisko, wiat drewnianych, zjazdu z drogi powiatowej, drogi dojazdowej i parkingu z zapleczem sanitarnym, oświetlenia solarnego, slipu, elementów małej architektury.

– Te obiekty mogą śmiało konkurować w rywalizacji o tytuł najnowocześniejszych w regionie. Dobrze przygotowane, odpowiednio wykonane, spełniające wymagania kajakarzy. W mojej ocenie takie zaplecze infrastrukturalne w połączeniu z malowniczymi krajobrazami i gościnnością tutejszych mieszkańców mogą sprawić, że wiele osób będzie podróżować tym szlakiem – mówi wójt Leszek Kuliński.

Cała inwestycja była realizowana w ramach projektu partnerskiego pn.: „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Słupią przez Równinę Słupską”, którego podmiotem wiodącym jest Gmina Kobylnica, a wśród partnerów znalazły się: Gmina Dębnica Kaszubska, Gmina Słupsk, Miasto Słupsk, Gmina Miasto Ustka. Całkowite koszty kwalifikowane projektu to 3 009 839,40 zł, w tym dofinansowanie ze środków EFRR: 2 558 363,46 zł.

Nagrodę główną XIV edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego po raz pierwszy w historii przyznano ex aequo dla dwóch różnych przedsięwzięć zrealizowanych przez Miasto Starogard Gdański oraz Gminę Władysławowo. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w ramach kongresu Smart Metropolia. Jest to największe w Polsce, coroczne spotkanie poświęcone zagadnieniom współpracy dużych i małych gmin w obszarach metropolitalnych oraz relacji metropolii z resztą kraju.

Organizatorami wydarzenia są: Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Komisja Europejska.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *