Pół miliona złotych na rozwój turystyki w gminie Potęgowo

Na rzece Łupawie w Gminie Potęgowo powstanie infrastruktura dla kajakarzy warta pół miliona złotych. Samorząd Województwa Pomorskiego sfinansuje 85% kosztów inwestycji.

fot. Marcin Szumny / Pomorskie.eu

27 listopada Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin podpisał z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem oraz Wicemarszałkiem Wiesławem Byczkowskim umowę o dofinansowanie na projekt pn. „Pomorskie Szlaki Kajakowe – rzeka Łupawa w Gminie Potęgowo”. Zadanie uzyskało dofinansowanie w wysokości 85% wartości tj. kwotę 428 788,96 zł, przy całkowitym koszcie wynoszącym 504 457,60 zł.

Projekt ma podnieść atrakcyjność walorów dziedzictwa przyrodniczego Gminy Potęgowo, której rzeka Łupawa jest jednym z największych atutów. Zaplanowano zagospodarowanie dwóch przenosek (miejsc na rzece, które są niemożliwe do przepłynięcia kajakiem) przy elektrowni w Łupawie oraz elektrowni w Poganicach, w tym budowę pomostów z rynną do wodowania kajaków, umocnienie brzegu i odpowiednie oznakowanie.

W miejscowości Łupawa wybudowana zostanie przystań kajakowa wraz z drogą dojazdową. Także tutaj pojawi się oznakowanie wodne i tablice informacyjne. W pobliżu planowanej przystani znajduje się oddany w tym roku do użytku teren rekreacyjny z ławkami, stołami i miejscem na ognisko, który również stworzono dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Gmina Potęgowo wykorzysta projekt, aby dodatkowo oznaczyć swój największy skarb archeologiczny – prehistoryczne cmentarzysko megalityczne znajdujące się w Dolinie Łupawy – zamontowane zostanie oznakowanie atrakcji oraz tablice informacyjne.

Działania w Gminie Potęgowo przewidują też promocję szlaku kajakowego rzeką Łupawą i prowadzenie spójnej kampanii mającej na celu wykreowanie markowego produktu turystyki kajakowej obejmującego całe województwo. Prace rozpoczną się w styczniu 2020 roku i potrwają do grudnia 2021.

Na terenie Pomorza znajduje się ponad 30 rzek i tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. Od kilku lat podejmowane są działania zmierzające do stworzenia z nich zintegrowanego, sieciowego produktu turystycznego.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *