Bank Tkanek i Komórek na mecie

Wszystkie procedury potrzebne do uruchomienia przeszczepów szpiku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku zostały zakończone. Bank Komórek i Tkanek istniejący w naszym szpitalu otrzymał certyfikat Ministerstwa Zdrowia. Przeszczepy można zaczynać!

Aby szpital mógł dokonywać przeszczepów konieczne były oficjalne pozwolenia od ministra zdrowia. Szpitalowi udało się je zdobyć. Pierwsze pozwolenie dla oddziału transplantacji udzielono w październiku. Obowiązuje ono przez pięć lat. Dotyczy pobierania komórek krwiotwórczych krwi obwodowej od żywego dawcy i autologicznych przeszczepów komórek pobieranych przez żywych dawców. Teraz nasz szpital otrzymał pozwolenie na gromadzenie, przechowywanie, przetwarzanie i i dystrybucję autologicznych komórek pobieranych z krwi obwodowej. Aby uzyskać taką zgodę szpital musiał spełnić wszystkie standardy.

– Kiedy dwa lata temu rozpoczynaliśmy nasz plan z rozwojem transplantacji w naszym szpitalu wydawało nam się, że największym problemem będzie zgromadzenie środków, zrobienie projektów i prowadzenie samej inwestycji – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Okazało się, że to nie był największy nasz problem. Mimo tego, że środki finansowe było trudno zdobyć, ale największym wyzwaniem było przygotowanie pod względem proceduralnym od.

Bank Tkanek i Komórek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku powstał dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i samorządów lokalnych z regionu słupskiego.

3,6 mln zł kosztowała przebudowa Oddziału Transplantacji i stworzenie Banku Tkanek i Komórek. Z tej kwoty 1,4 mln zł pochodziło od Marszałka Wojewódzkiego. 1,1 mln zł przekazało miasto Słupsk oraz okoliczne gminy. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku dołożył do tych kwot 850 tys. zł – 500 tys. zł z tej sumy to kredyt.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *