Blisko 300 milionów zł na obwodnicę Słupsk-Kobylnica

Do regionu słupskiego trafią kolejne rządowe pieniądze. Tym razem blisko 300 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę obwodnicy Słupska i Kobylnicy. O inwestycji w ramach programu 100 obwodnic poinformował Piotr Müller, poseł ze Słupska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i jeden z najbliższych współpracowników Premiera Mateusza Morawieckiego. Ogłoszenie rządowego programu budowy obwodnic to kolejna zrealizowana obietnica  na pierwsze 100 dni rządu. 

Budowa obwodnic to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, zwiększenie komfortu życia oraz zmniejszenie korków w miastach. To rozwiązywanie konkretnych i realnych problemów. Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecaliśmy, że w ciągu pierwszych 100 dni ogłosimy rządowy program budowy 100 obwodnic w Polsce. Tę obietnicę spełniliśmy, a na liście dróg uwzględniona została obwodnica Słupsk-Kobylnica. – poinformował Piotr Müller, poseł ze Słupska i minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – W całym województwie pomorskim zrealizujemy w ramach tego programu aż 5 inwestycji drogowych. Jako poseł ziemi słupskiej szczególnie zabiegałem o wpisanie na listę obwodnicy Słupsk-Kobylnica, która jest bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców – podkreślił Müller.

Obwodnica Słupsk i Kobylnica: blisko 300 mln zł na inwestycję

W ramach programu 100 obwodnic zrealizowana zostanie budowa obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21. Podstawowym celem budowy tej drogi jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 21. Według założeń, będzie to 9 km odcinek drogi, a łączny koszt inwestycji to ok. 300 mln zł.

Poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie korków

Nowa droga wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i zmniejszy korki w Słupsku. Każde takie działanie znacząco wpływa na rozwój naszego regionu i samej ziemi słupskiej – podkreślił poseł Piotr Müller. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Jest to o tyle istotne, że w najbliższych latach planowana jest realizacja całego ciągu drogi ekspresowej S6. Obecnie, budowana jest pierwsza część w kierunku Trójmiasta.

Realizacja inwestycji

Realizacja inwestycji zostanie wykonana w trybie projektuj i buduj. Oznacza to, że zarówno opracowanie dokumentacji projektowej, jak i realizacja robót zostanie zlecona jednemu wykonawcy. Taki tryb realizacji zamówienia publicznego pozwoli przede wszystkim dynamizować działanie i maksymalnie skróci czas od decyzji i realizacji zadania, do momentu, w którym nowa droga będzie gotowa do użytkowania.

Pozostałe inwestycje w województwie pomorskim

W ramach rządowego programu 100 obwodnic zostaną zrealizowane również cztery inne inwestycje w województwie pomorskim:

  • Obwodnica Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25
  • Obwodnica Człuchowa w ciągu dróg krajowych nr 22 i 25
  • Obwodnica Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22
  • Obwodnica Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55

Program 100 obwodnic jest jednym z pięciu flagowych programów tzw. Piątki na 100 dni, zapowiedzianej po wyborach i realizowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Na budowę 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km przeznaczonych zostanie blisko 28 mld zł.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *