Dodatkowy zasiłek opiekuńczy oficjalnie wydłużony do 28 czerwca

 

Nowe przepisy zawarte w obowiązującej już Tarczy antykryzysowej 4.0. umożliwiają wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za ostatnie tygodnie i najbliższe dni.

Fot. MK

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół  w związku z zagrożeniem koronawirusem. Ze świadczenia mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych nie wysłali do nich dzieci z obawy przed Covid-19.

Tarcza antykryzysowa 4.0 pozwala na wypłatę dodatkowego zasiłku zarówno na opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat 8, jak i starszymi z odpowiednim orzeczeniem                                                     o niepełnosprawności.  Ustawa obowiązuje z mocą wsteczną od 25 maja, więc wypłata zasiłku będzie możliwa od tej daty.

Aby otrzymać zasiłek wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie  o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Natomiast prowadzący własną działalność lub osoby z nimi współpracujące powinny złożyć takie oświadczenie w ZUS. Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), pocztą lub w placówce Zakładu. Wnioski i wszelkie informacje dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego są dostępne na stronie internetowej zus.pl.

Jeśli w oczekiwaniu na zmianę przepisów rodzic złożył wniosek o zwykły zasiłek opiekuńczy, to teraz ten okres będzie rozliczony jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To znaczy, że nie pomniejszy puli 60 dni zwykłego zasiłku, który przysługuje w roku kalendarzowym.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *