W Sierakowie powstaje lapidarium

Przeprowadzenie prac porządkowych kolejnym etapem prac przy budowie lapidarium w Sierakowie. Na terenie dawnego ewangelickiego cmentarza odnaleziono kilka krzyży, które nie zostały zniszczone podczas likwidacji obiektu w latach 70. Teraz trwa ich czyszczenie i konserwacja. W przyszłości będą jednym z elementów lapidarium upamiętniającego niemieckich mieszkańców tej wsi.

Budowa lapidarium w Sierakowie to próba oddania należytego szacunku niemieckim mieszkańcom tej wsi, o których pamięć zamazywano w czasach minionych.

– To inwestycja inna niż wszystkie. O podwójnym znaczeniu. Teraźniejszość odwołująca się do przeszłości z przeznaczeniem dla przyszłości – mówi Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica.

W ostatnich dniach zaangażowanie osób dążących do budowy lapidarium oraz wiedza i doświadczenie członków Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historyczne „Gryf” pozwoliły na przeprowadzenie prac porządkowych na starym ewangelickim cmentarzu. Po trwającej kilka godzin inwentaryzacji całego terenu znaleziono kilka krzyży, które nie zostały zniszczone podczas likwidacji obiektu w latach 70. Oprócz tego z ziemi wykopano monetę 500 marek z 1923 r. i kilka innych drobnych przedmiotów.

Lapidarium w Sierakowie ma mieć formę dwóch ścian z wmurowanymi w nie tablicami nagrobnymi. Projekt zakłada też wykonanie ścieżki spacerowej i nawierzchni żwirowej do ekspozycji kamieni pamiątkowych. Gmina przeznaczy na sfinansowanie tej inwestycji ok. 124 tysięcy złotych. Otwarcie obiektu zaplanowano na jesień.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *