Opodatkowanie wiatraków korzystniejsze dla samorządu

Za niezgodne z konstytucją Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy, które w połowie 2018 roku wprowadziły zmiany w opodatkowaniu wiatraków. Orzeczenie poznaliśmy 22 lipca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chodzi o zmianę ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 30 czerwca 2018r., ale z mocą od 1 stycznia 2018 r. Zmieniła ona zasady opodatkowania wiatraków – na korzyść właścicieli, ale ze stratą dla gmin.

Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami przywrócone zostało opodatkowanie tylko części budowlanych wiatraka, czyli fundamentu oraz masztu. Inne elementy konstrukcyjne – turbiny, gondole, łopaty – znów były nieopodatkowane.

Gmina Kobylnica, działając w imieniu 21 polskich samorządów, uznała jednak, że zmiana była niekonstytucyjna, a w konsekwencji spowodowała duże kłopoty finansowe dla samorządów. Gminy zaplanowały bowiem już wcześniej swoje budżety z większymi wpływami z tytułu podatku od nieruchomości. Argumenty samorządów przyjął wczoraj (23.07) Trybunał Konstytucyjny.

– Mam nadzieję, że okres 18 miesięcy przyznany niejako ustawodawcy przez Trybunał na poprawienie dokonanego błędu zostanie dobrze wykorzystany. Mam na myśli odpowiednią współpracę ze stroną samorządową nad nowymi regulacjami. Najistotniejsze jest to, w jaki sposób zrekompensować uszczerbek w budżetach gmin – podkreśla Wójt Gminy Kobylnica Leszek Kuliński.

Z przeprowadzonych z tytułu zmian przepisów podatkowych w 2018 roku samorządy utraciły od 350 do 380 mln zł.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *