Terytorialsi przysięgali w Słupsku

57 żołnierzy WOT m.in. z Malborka, Sztumu, Słupska i Kościerzyny przysięgało w Słupsku. Była to wyjatkowa przysiega, bo organizowana w czasie pandemii.

Słowa roty przysięgi wypowiedziało 57 ochotników, którzy przed ponad dwoma tygodniami wcieleni zostali w szeregi gdańskiej brygady i ukończyli wyczerpujące 16-dniowe szkolenie podstawowe.  Sobotnia uroczystość była pierwszą po tym jak pandemia koronawirusa przerwała standardowy, szkoleniowy tryb funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W okresie pandemicznym WOT działały w trybie przeciwkryzysowym, podczas którego prowadzono aktywne działania ukierunkowane na wsparcie pozostałych służb w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV 2 oraz niesienie pomocy społeczności lokalnej w codziennych trudnościach spowodowanych warunkami epidemiologicznymi. Sobotnia przysięga będzie więc miała osobliwy charakter, ponieważ ze względu na obostrzenia związane z panującym nadal koronawirusem, odbędzie się bez orkiestry wojskowej, defilady i bez udziału zaproszonych gości i rodzin żołnierzy.

Nabór w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa nieprzerwanie. Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do Wojskowej Komisji Uzupełnień w swoim miejscu zamieszkania. Po zakwalifikowaniu się, taka osoba zostanie skierowana na szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub ośmiodniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały. Służbę taką może pełnić każdy obywatel polski mający zdolność do pełnienia służby wojskowej, niekarany, w wieku od 18 do 55 lat w przypadku szeregowych i 18 do 63 lat w przypadku podoficerów i oficerów.

Cały proces szkolenia nowego terytorialsa trwa trzy lata i po tym czasie można uznać go za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *