Ruszyły prace w Centrum Rehabilitacji i Opieki Długoterminowej w Ustce

Dzięki prawie 15 mln zł w budynkach szpitalnych w Ustce należących do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku  powstanie Centrum Rehabilitacji i Opieki Długoterminowej. O aż 75 zwiększy się liczba łóżek, a placówka będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami Wszystko dzięki Pożyczce Miejskiej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Fot. WSSZ w Słupsku

Centrum Rehabilitacji i Opieki Długoterminowej można podzielić umownie na dwie części. Część opiekuńczą i część rehabilitacyjną.

Zadaniem Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego jest objęcie całodobową pielęgnacją i opieką długoterminową osób przewlekle chorych i niesamodzielnych. Są to osoby które przebyły leczenie szpitalne i mają ukończony proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego, a nie wymagają już dalszej hospitalizacji w oddziale szpitalnym. Zakresem przebudowy i wyposażenia objęty będzie parter budynków B i D o łącznej powierzchni 1160 metrów kwadratowych . W efekcie przebudowy powstanie powierzchnia umożliwiająca rozwinięcie bazy łóżkowej do 55 łóżek łącznie wraz z niezbędnym zapleczem do hospitalizacji i udzielania świadczeń. W zakresie wyposażenia zostanie zakupiony sprzęt do: sal chorych (łóżka szpitalne wraz z szafkami przyłóżkowymi, materace przeciwodleżynowe, materace zmiennociśnieniowe); pomocy przy pielęgnacji pacjenta (wózki, podnośniki, pasy, chodziki itp.). Ponadto w zakresie inwestycji zakup innych urządzeń i sprzętu oraz mebli medycznych i niemedycznych niezbędnych do wyposażenia pomieszczeń.

Dla Centrum Rehabilitacji Ogólnoustrojowej zakresem przebudowy i wyposażenia objęte będzie I piętro budynków B i D o łącznej powierzchni 1083 metrów kwadratowych. W efekcie przebudowy powstanie powierzchnia umożliwiająca przeniesienie 12 łóżek za Szpitala w Słupsku do Ustki oraz rozwinięcie bazy łóżkowej do 47 łóżek łącznie wraz z niezbędnym zapleczem do hospitalizacji i świadczenia zabiegów rehabilitacyjnych. Powstaną m.in. sale gimnastyczne; Sala okładów borowinowych; Sala hydroterapii; Sala z kriokomorą.

 

Ciekawostką tego projektu jest zagospodarowanie wewnętrznego patio powierzchni ok. 300 metrów kwadratowych. Wykorzystując istniejący układ architektoniczny budynków istnieje możliwość stworzenia pacjentom skazanym na łózko szpitalne lub wózek inwalidzki przestrzeni przeznaczonej na rekreację, wypoczynek i rehabilitację w otoczeniu przyjaznego mikroklimatu zieleni ogrodu zimowego. W tym miejscu powstanie zadaszone patio z zielenią i wyposażone w miejsca do siedzenia, spacerowania i leżakowania.

Prace, które wkrótce się rozpoczną potrwają niecałe dwa lata.

Inwestycja powstanie dzięki uzyskaniu przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku pożyczki z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.  Szpital otrzyma 14,9 mln zł.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *