Lekcje ZUS ułatwia uczniom start na rynku pracy

Jak bezpiecznie wejść na rynek pracy? Uczniowie dowiedzą się tego podczas „Lekcji z ZUS” „Lekcje z ZUS” goszczą w pomorskich szkołach już od 6 lat. W ubiegłym roku w całym kraju wzięło w nich udział ponad 94 tys. uczniów z 1376 szkół. Dzięki „Lekcjom z ZUS” uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą nie tylko poszerzyć wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, niezbędną w dorosłym życiu, a także sprawdzić ją w olimpiadzie, wygrywając przy okazji atrakcyjne nagrody, m.in. indeksy wyższych uczelni.

Fot. MK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w „Lekcjach z ZUS”. Kształtują one świadomość młodych ludzi, ucząc przy tym wzajemnej odpowiedzialności wobec innych pokoleń. To zasada solidaryzmu społecznego. Co jednak szczególnie ważne, dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom i pracownikom. W trakcie czterech lekcji uczniowie dowiedzą się jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie świadczenia można otrzymać, od czego zależy ich wysokość oraz jak opłacać składki prowadząc własną firmę.

Zwieńczeniem projektu jest ogólnopolska olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na finalistów czekają nagrody rzeczowe, a także dodatkowe punkty w rekrutacjach lub indeksy kilkunastu uczelni wyższych, w tym Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Pomorskiej      w Słupsku.

ZUS służy materiałami dydaktycznymi i merytorycznymi poradami na każdym etapie współpracy. Zostały one przygotowane wspólnie z doświadczonym metodykiem nauczania, a ilustracje do kolejnych lekcji są dziełem młodych polskich rysowników. Możliwe są także merytoryczne konsultacje z ekspertami ZUS. Do „Lekcji z ZUS” można zgłaszać się w trakcie całego roku szkolnego, najlepiej jednak zrobić to jak najszybciej. Dzięki temu szkoła będzie mogła wziąć udział                        w tegorocznej edycji olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 listopada 2020 r., a pierwszy etap odbędzie się 7 grudnia.

Na zgłoszenia nauczycieli oraz pytania związane z projektem „Lekcje z ZUS” czekają koordynatorzy. W Oddziale ZUS w Gdańsku są to Klaudia Skoniecka i Alina Łepkowska, które zgłoszenia przyjmują mailowo: klaudia.skoniecka@zus.pl lub alina.lepkowska@zus.pl, a także telefonicznie pod numerami: 58 307 86 12 i 58 307 86 13. W Oddziale ZUS w Słupsku Joanna Szewczyk zgłoszenia przyjmuje pod adresem: joanna.szewczyk01@zus.pl lub telefonicznie pod numerem: 59 841 92 28.

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.zus.pl/edukacja. Dostępne są tam m.in. krótkie filmy o ZUS i ubezpieczeniach społecznych oraz zestaw wirtualnych gier, krzyżówek i quizów które można wykorzystać, aby urozmaicić lekcje. W razie jakichkolwiek wątpliwości do dyspozycji jest skrzynka mailowa: edukacja@zus.pl

Patronat honorowy nad „Lekcjami z ZUS” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *