Nasz region przygotowuje się do wejścia uchwały antysmogowej

Podczas sesji 28 września 2020 r. radni województwa pomorskiego przyjęli uchwały dotyczące zmiany ogrzewania domów w celu redukcji zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy pomorskich miast, jeśli nie mają możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, muszą ogrzewać pomieszczenia kotłami na paliwo stałe, spełniającymi wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń. DO wprowadzenia nowych przepisów przygotowują sie lokalne samorzadu. Ustka organizuje niebawem spotkanie dla mieszkańców. 

 

Podstawowym źródłem finansowania wymiany źródeł ciepła jest rządowy program priorytetowy „Czyste Powietrze”. Urząd Miasta Ustka podpisał porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w zakresie wspólnej realizacji tego programu. Wszelkich informacji na temat w naszym Urzędzie udzielają:

  • Joanna Koza, nr tel.: 59 8154-342
  • Alicja Misiopecka, nr. tel.: 59 8154-315

Pytania składać w formie pisemnej na adres: Urząd Miasta Ustka, ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 3, 76-270 Ustka, e-mail: czystepowietrze@um.ustka.pl lub telefonicznie. Istnieje także możliwość umówienia się na spotkanie w siedzibie Urzędu.

Miasto przygotowuje program wsparcia dla mieszkańców w formie dotacji na wymianę pieców, montaż odnawialnych źródeł energii, wykonywanie systemów drenażowych i gromadzenia wód opadowych czy też wymianę azbestu. Zainteresowane osoby będą mogły składać wnioski w I kwartale 2021 roku.

Ponadto w poniedziałek, 26 października 2020, godz. 17:30, odbędzie się webinarium dotyczące dotacji i ulg na instalacje fotowoltaiczne, ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizację budynków mieszkalnych. Spotkanie organizujemy wspólnie z Fundacją GlobalECO – linki do wydarzenia udostępnione zostaną w mediach społecznościowych i na stronie ustka.pl

Informacja o nowych zasadach dla mieszkańców, które wprowadza uchwała wojewódzka

Wszyscy, którzy ogrzewają domy kotłami CO lub piecami na paliwa stałe, w pierwszej kolejności mają obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeśli nie ma takiej możliwości kotły na paliwo stałe muszą spełniać wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń.

 

Jakie są terminy na wymianę pieca?

Termin zależy od klasy używanego kotła/pieca. I tak:

  • piece i kotły w klasie 5 należy wymienić do lipca 2035 roku
  • piece i kotły w klasie 3 i 4 należy wymienić września 2026 roku
  • piece i kotły w klasie 1 i 2 lub te bez określonej klasy należy wymienić do września 2024 roku

Informacja o zasadach dot. kominków
Nie ma potrzeby rezygnować z kominka, jeśli nie jest on głównym źródłem ciepła. Należy jednak przestrzegać zasad:

  • dym z kominka nie może być uciążliwy dla sąsiedztwa
  • do spalania w kominku należy używać specjalnego drewna lub olejów (w przypadku biokominków).
  • rozpalanie w kominku ma być okazjonalne
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *