Wspólne patrole terytorialsów i policji

W związku z powiększającą się w naszym kraju ilością osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa, od dziewiątego października 2020r. żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady OT ponownie rozpoczęli wspólne patrole z Policją w celu monitorowania osób objętych kwarantanną. Takie patrole można obecnie spotkać w jedenastu powiatach województwa pomorskiego.

Do głównych zadań żołnierzy we wspólnych patrolach należy przede wszystkim ocena potrzeb osób przebywających w kwarantannie. Zdarza się, że są to ludzie samotni, w podeszłym wieku.  Nie mają w miejscu zamieszkania rodziny ani innych osób, które mogłyby im pomóc, choćby w tak podstawowych czynnościach jak zrobienie zakupów. W tym wypadku, nasi żołnierze maja za zadanie zgłaszać ich potrzeby do ośrodków pomocy społecznej lub, jak w przypadku kombatantów, do specjalnych koordynatorów z naszej brygady.

 

Kolejnym zadaniem terytorialsów jest ogólna ocena stanu zdrowia osób przebywających w kwarantannie. W każdej brygadzie są terytorialsi po przeszkoleniu z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Maja oni wiedzę i umiejętności aby w sposób bezpieczny udzielić pomocy osobie w momencie zagrożenia jej życia, lub powiadomić odpowiednie służby ratunkowe gdy ktoś potrzebuje pomocy lekarskiej w związku z nagłym pogorszeniem jej stanu zdrowia.

 

Trzecim, ważnym zadaniem jest wsparcie i pomoc policjantom monitorującym osoby przebywające w kwarantannie. Dzięki zaangażowaniu naszych żołnierzy, mogliśmy w znaczący sposób powiększyć ilość patroli a co za tym idzie wzmocnić efektywność Policji w tym obszarze.

 

Obecnie na terenie naszego województwa do wspólnych patroli powołano około czterdziestu terytorialsów. Ta liczba zmienia się w zależności od zgłoszonych potrzeb poszczególnych jednostek Policji. Ich rejonem działania są powiaty: bytowski, chojnicki, kartuski, kościerski, nowodworski, starogardzki, sztumski, powiat Pruszcz Gdański oraz miasto Gdynia i Słupsk.

 

Patrole te, są częścią prowadzonej przez terytorialsów operacji „Trwała Odporność”, która skupia się na gaszeniu ognisk koronawirusa. Podejmowanie działań w ramach tej operacji jest ukierunkowane na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych, samorządów, wojewodów tak aby wspomóc ich w działaniach zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *