Policjanci apelują w sprawie bezdomnych

W trosce o życie i zdrowie osób bezdomnych słupscy policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służb sprawdzają miejsca ich pobytu i oferują pomoc. W trakcie spotkań mundurowi informują o możliwości spędzenia zimy w schronisku oraz instytucjach, gdzie mogą otrzymać ciepłą odzież i posiłek. Jednocześnie funkcjonariusze apelują do mieszkańców o przekazywanie informacji na temat widzianych zagrożeń dotyczących środowisk osób bezdomnych i seniorów.

Okres jesienno – zimowy to czas, kiedy szczególną uwagę musimy skierować na osoby bezdomne. Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia tych osób, a kilka godzin spędzonych na mrozie niesie za sobą ryzyko tragicznego finału. Dlatego wzorem poprzednich lat, policjanci wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej sprawdzają i kontrolują miejsca, w których osoby bezdomne szukają schronienia przed zimnem.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Mundurowi reagują również na każde zgłoszenie o osobach, które mogą być narażone na wychłodzenie. Podczas codziennych patroli w sytuacjach, gdy ze względu na niską temperaturę czyjeś życie lub zdrowie może być zagrożone, policjanci informują o instytucjach, które udzielają pomocy oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur.

Przed nami pierwsze przymrozki, dlatego już teraz policjanci apelują: nie pozostawajmy obojętni na cudzą krzywdę, reagujmy! Każdy z nas może pomóc bezdomnym. Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. W każdym przypadku, gdy zauważymy leżącego na ziemi człowieka, poinformujmy o tym policję. Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jeden telefon na numer alarmowy 112 może uratować komuś życie.

Zainteresujmy się też osobami starszymi z naszej najbliższej okolicy. Chrońmy seniorów, którzy w związku z zagrożeniem epidemiologicznym są w grupie ryzyka. Pytajmy o samopoczucie, oferujmy swoją pomoc w zrobieniu zakupów i w wielu innych potrzebach. Przy okazji uwrażliwiajmy osoby starsze na temat oszustw.

Nie bądźmy obojętni na los osób samotnych, osób będących w trudnej sytuacji materialnej czy bezdomnych. Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy zaznaczyć miejsce, gdzie według naszej wiedzy, mogą przebywać osoby bezdomne. Taka informacja zostanie sprawdzona, a osobom bezdomnym, przebywającym na miejscu, zostanie zaoferowana pomoc.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *