Światowy Dzień Walki z AIDS w słupskim szpitalu

Z okazji Światowego Tygodnia Testowania oraz Światowego Dnia AIDS Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zaprasza na dodatkowe dyżury Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego HIV. Zupełnie za darmo będzie można przebadać się dodatkowo  w czwartek i w piątek 2 i 3 grudnia.

fot. Szpital Słupsk

Zespół nabytego niedoboru odporności to nadal groźna choroba – zwłaszcza w naszym regionie. Jak wskazują najnowsze badania widoczna jest wyraźna tendencja wzrostowa. W porównaniu z 2018 r., kiedy to w naszym regionie zdiagnozowano 69 przypadków zakażenia wirusem HIV, w 2019 r. takich zakażonych było już 119. Niestety to nie tylko pomorski, ale też ogólnopolski trend. Polscy eksperci coraz częściej mówią, że naszym największym problemem jest niska wykrywalność, a więc zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV. Leki, które ułatwiają chorym na AIDS codzienne funkcjonowanie, już istnieją. Choroba ta nie jest już wyrokiem. Pod warunkiem, że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu. Dlatego wykonywanie testów jest kluczowe nie tylko w grupach podwyższonego ryzyka, ale w całej populacji.

Musimy pamiętać, że AIDS nie jest jedynie chorobą „ćpunów, gejów i prostytutek”. Takie stereotypowe i krzywdzące postrzeganie choroby powoduje, że ludzie nie chcą poddawać się testom. A taki test można wykonać bezpłatnie, szybko i anonimowo w jednym z kilkudziesięciu Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w całej Polsce. Jeden z takich punktów mieści się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku, ul. Hubalczyków 1, budynek H, który działa w każdą środę w godz. 15:30-18:30 (ostani pacjent jest przyjmowany 15 minut przed zamknięciem punktu) oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 9:00-15:00. Z okazji obchodzonego Światowego Tygodnia Testowania oraz Światowego Dnia AIDS zapraszamy na dodatkowe dyżury w czwartek (2.12.2020 r) oraz piątek (3.12.2020 r) w godz.15:30 do 18:30.

Badania są anonimowe, bezpłatne, nieinwazyjne i nie wymagają skierowania. Badania polegają na rozmowie przed i po teście z doradcą oraz pobraniu krwi. Nie trzeba być nadczczo. Badania są przeznaczaone dla każdego. 

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *