Terytorialsi oddają osocze

Żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie tylko przywdziewają ochronne stroje i walczą z epidemią koronawirusa wspierając szpitale i placówki medyczne w województwie pomorskim. Ci którzy pokonali wirusa SARS-CoV-2 oddają cząstkę siebie, by pomóc innym.

Terytorialsi 7 PBOT, którzy wygrali walkę z koronawirusem, czyli tzw. ozdrowieńcy, oddali osocze krwi, by wspomóc leczenie tych, którzy najciężej przechodzą chorobę COVID-19.

Każdemu z żołnierzy pomorskiej brygady pobrano 600 ml osocza. Cały proces uzyskania tego składnika krwi składa się z trzech takich zabiegów, łącznie więc będzie to 1800 ml tego składnika krwi, które można przetoczyć później nawet trzem chorym. Taki zabieg wspomaga układ odpornościowy zakażonych, aktywizujące zainfekowany organizm do efektywniejszej walki z wirusem.

Za ozdrowieńca uznaje się osobę, u której wykryto materiał genetyczny wirusa Sars-CoV-2 i obecnie nie stwierdza się obecności wirusa w jego organiźmiei. Ozdrowieńcem jest też osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi Sars-CoV-2.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze z przeciwciałami, przeznaczone do ratowania chorych muszą spełniać szereg wytycznych, zarówno tych związanych z koronawirusem, jak i tych związanych ze standardową procedurą oddawania honorowo krwi.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *