Słupski szpital zaczyna rehabilitację osób po koronawirusie
|Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku zaczyna zapisy na dzienną rehabilitację kardiologiczną ukierunkowaną na pacjentów z przebytym COVID-19 z współtowarzyszącą chorobą układu krążenia lub po ostrym incydencie sercowo-naczyniowym.
– Chcemy jak najbardziej wspomóc pacjentów post-COVID w powrocie do jak najwyższej sprawności i pracy zawodowej – mówi Damian Sendrowski, koordynator oddziału kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Nowo powstały termin- LONG COVID określa niekorzystny zespół licznych objawów u ozdrowieńców dramatycznie obniżający jakość życia i możliwości szybkiego powrotu do normalnej aktywności. Kaszel, duszność, zmęczenie, nawracające bóle głowy, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, bóle mięśni i stawów, depresja, utrata lub zmiana smaku i węchu, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz problemy z uwagą, pamięcią i skupieniem – to najczęstsze dolegliwości na jakie skarżą się pacjenci z przebytym COVID-19. Jednym ze sposobów poprawy jest udział w programach rehabilitacji – tłumaczy dr Damian Sendrowski.
Nowością w słupskim szpitalu będzie wdrożenie rehabilitacji hybrydowej z nadzorem telemetrycznym aktywności fizycznej w warunkach domowych.
I etap — wstępny — realizowany jest w trakcie kilku spotkań w oddziale/ośrodku rehabilitacji.
- przeprowadzenie badań i testów w celu określenia aktualnego stanu klinicznego i wydolności fizycznej pacjenta.
- indywidualne zaplanowanie treningu fizycznego na podstawie wykonanych badań;
- teoretyczne i praktyczne szkolenie chorego i rodziny z zasad udzielania pierwszej pomocy/reanimacji krążeniowo-oddechowej.
- nauka przeprowadzenia treningów realizowanych później w warunkach domowych.
- konsultacje kardiologiczne, psychologiczne, dietetyczne.
II etap – podstawowy – telerehabilitacji
Etap realizowany jest w domu, gdzie pacjent wykonuje sesje treningowe, których nauczył się podczas etapu I, nadzorowane zdalnie z użyciem narzędzi telemedycznych – przenośnego ekg bluetooth, ciśnieniomierza bluetooth, wagi ciała bluetooth z natychmiastową transmisją danych do fizjoterapeuty/lekarza oraz możliwością kontaktu telefonicznego lub poprzez dedykowaną aplikację mobilną.
Pomoc dla pacjentów realizowana będzie w ramach programu: „Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”.
Dla kogo rehabilitacja kardiologiczna?
Jeżeli przebyłaś/przebyłeś COVID-19, jesteś osobą aktywną zawodowo i dodatkowo chorujesz na jedną z poniższych chorób: nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, chorobę naczyń obwodowych, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, przebyte zapalenie mięśnia serca, stan po udarze mózgu, masz zdiagnozowaną wadę serca, przebyłaś/eś zabiegi rewaskularyzacji wieńcowej lub naczyń obwodowych lub amputację z powodów naczyniowych zgłoś się do nas.
Gdzie się zgłosić?
OPIEKUN PACJENTA:
Milena Abramczuk tel. 509 575 216
www.radynauklady.pl