E-wizyta także w sprawach emerytur i rent międzynarodowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca ponad 153 tys. zagranicznych emerytur i rent. Osób, które pracowały przez część swojej kariery zawodowej za granicą jest coraz więcej. To z myślą o nich ZUS uruchomił e-wizytę również w sprawach emerytur i rent międzynarodowych.

Fot. MK

Z e-wizyty w ZUS można korzystać od października. Codziennie taką formę kontaktu wybiera kilkaset osób. Wideorozmowa z ekspertem ZUS umożliwia załatwienie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu i kamerą. Teraz oprócz spraw dotyczących krajowych emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych  z prowadzeniem firmy, czy potwierdzenia profilu PUE, pracownicy ZUS odpowiedzą na pytania dotyczące wypłaty świadczeń dla tych klientów, którzy choć przez część swojej kariery zawodowej byli ubezpieczeni za granicą.

Aby skorzystać z wirtualnej wizyty należy najpierw się umówić. Wystarczy wejść na stronę zus.pl           w zakładkę „e-wizyta” a następnie kliknąć okienko „umów się na wizytę”. Należy wybrać temat wideorozmowy np. „Emerytury i renty międzynarodowe”. Podczas rezerwacji trzeba podać swoje dane, wybrać dzień i godzinę oraz temat spotkania. Dzień przed spotkaniem, klient ZUS otrzyma SMS-a z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. W dniu      e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, dostyanie mail z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Warto jednak pamiętać, że poszczególne oddziały ZUS obsługują sprawy z różnych krajów: Oddziały w Częstochowie i Gdańsku –Wielka Brytania; Oddział w Krakowie – Holandia; Oddział  w Lublinie – Irlandia, Oddziały w Elblągu, Opolu, Płocku i Wałbrzychu – Niemcy; Oddział w Szczecinie – Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Szwecja; Oddział w Toruniu – Dania, Szwajcaria, Węgry;. ozostałe oddziały i kraje które obsługują można znaleźć na stronie zus.pl.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *