Oszukali staruszka na hydraulika

Słupscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy okradają osoby starsze. Wczoraj swoje oszczędności stracił 89-latek, który do mieszkania wpuścił dwie osoby chcące sprawdzić grzejniki i przepływ wody w rurach. Funkcjonariusze przypominają o zasadzie ograniczonego zachowania w kontaktach z osobami pukającymi do naszych drzwi.

Wczoraj ok. godz. 15.30, do 89-latka przez domofon zadzwoniła kobieta. Pomimo tego, że mężczyzna nie zrozumiał jej komunikatu, wpuścił ją do klatki.  Po chwili do drzwi jego mieszkania zapukali kobieta i mężczyzna, którzy powiedzieli, że przyszli sprawdzić grzejniki i przepływ wody w rurach. Wpuszczeni do mieszkania przestępcy poprosili seniora o odkręcanie wody w łazience i ten moment odwrócenia jego uwagi wykorzystali na kradzież pieniędzy z pokojowej szafki. Mężczyzna stracił kilka tys.zł.

– Pamiętajmy, że na wypadek podobnych sytuacji należy dokładnie zweryfikować, czy osoba za drzwiami jest pracownikiem wskazywanej instytucji i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego wizyta była uprzednio umówiona. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy mamy do czynienia z prawdziwym urzędnikiem nie działać w pośpiechu i nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania. Sprawdzić legitymację lub identyfikator. Upewnić się, czy pracownik jest w konkretnym miejscu w celu, o jakim nas informuje. Nigdy nie zostawiać nieznajomego „pracownika” samego, należy towarzyszyć mu cały czas podczas jego wizyty w naszym mieszkaniu. O każdym przypadku oszustwa lub usiłowania przestępstwa, należy pilnie poinformować policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112 – mówi Monika Sadurska ze słupskiej policji.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku ponawiają apele do osób starszych o czujność w kontaktach telefonicznych i osobistych z osobami podającymi się za urzędników, członków rodzin, przyjaciół, znajomych, czy funkcjonariuszy służb mundurowych. Ponadto policjanci przypominają dzieciom, wnukom i znajomym seniorów o tym, jak ważne są częste rozmowy przy stole na temat oszustw. Pamiętajmy, żeby temat był stale powtarzany, bo jak się okazuje, ofiarami przestępstw najczęściej padają osoby starsze.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *