Lapidarium w Sierakowie upamiętni dawnych mieszkańców

W Sierakowie Słupskim zakończyła się budowa lapidarium znajdującego się w sąsiedztwie dawnego cmentarza niemieckiego. Przedwojenną nekropolię zlikwidowano w latach siedemdziesiątych XX wieku. Przez  ten czas pozostałości nagrobków porosła zieleń, a wiele z nich przez lata zapadło się w gruncie.

Uroczystego otwarcia obiektu dokonano 18 czerwca. Z dokumentów wiemy, że przed 1939 rokiem w Sierakowie mieszkało 259 osób. We wsi znajdowało się 65 gospodarstw domowych i 44 rolnych o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Po zakończeniu wojny zaczęły się deportacje niemieckich mieszkańców, a ich miejsce zaczęli zajmować  przesiedleni polscy osadnicy.

Pierwsze działania inwestycyjne rozpoczęto jesienią 2020 roku. Rewitalizacja terenu polegała w głównej mierze na budowie muru z cegły klinkierowej, w który wkomponowano  odnalezione  metalowe krzyże.  Ponadto do miejsca pamięci doprowadzono podest, a wzdłuż niego ustawiano pozostałości poniemieckich nagrobków oraz tablice informacyjne. Uporządkowano także otoczenie wokół samego lapidarium. Oczyszczono i wyrównano skarpę, jak również zadbano o roślinność. Dodatkowo zamontowano ławki zachęcające do odpoczynku i zadumy.

– Decydując się na budowę lapidarium w Sierakowie mamy nadzieję, że ta solidna konstrukcja będzie tak solidna jak pamięć o ludziach, którzy tu mieszkali. O ich codzienności, pracy, determinacji, poświęceniu, pasji, wierze i chęci stworzenia czegoś. Czegoś pięknego – swojego, wymarzonego miejsca do życia – przyznaje Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica.

Wszystkie działania modernizacyjne zostały sfinansowane ze środków budżetowych Gminy Kobylnica.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *