Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę

7 Pomorska Brygada Oborny Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powiększyła swe szeregi o kolejnych terytorialsów. 16-dniową drogę od cywila do żołnierza przeszło 30 ochotników z województwa pomorskiego, którzy po złożeniu żołnierskiego przyrzeczenia rozpoczęli służbę w batalionach lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku i 73 blp w Słupsku.

11.07.2021 Slupsk
Przysiega 7PBOT w Slupsku
fot. DWOT

W niedzielę, 11 lipca br. w Słupsku uroczystą przysięgę wojskową złożyło 30 ochotników, którzy tym samym zasilili szeregi 7 Pomorskiej Brygady Oborny Terytorialnej. Ponad połowę z nich, bo aż dziewiętnaście stanowiły kobiety. Nowi żołnierze pochodzą z całego regionu województwa pomorskiego m.in. z powiatu malborskiego, słupskiego, tczewskiego, chojnickiego, człuchowskiego czy kwidzyńskiego.

Wśród nich znaleźli się przede wszystkim studenci i uczniowie, gdyż ukończone przez nich 16-dniowe szkolenie odbywało się w ramach akcji „Wakacje z WOT”, która jest odpowiedzią na zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej przez młodzież na co dzień obciążoną obowiązkami edukacyjnymi. Termin wakacyjnej „szesnastki” jest więc zaplanowany tak, aby mogli oni odbyć szkolenie nie opuszczając zajęć szkolnych. Na szkoleniu odstawowych nie zabrakło też nauczycieli, którzy są w podobnej sytuacji co ich podopieczni z drugiej strony szkolnej ławy. „Wakacje z WOT” są więc doskonałą ofertą również dla nich, by spełnić swe marzenie o służbie w Wojsku Polskim.

11.07.2021 Slupsk
Przysiega 7PBOT w Slupsku
fot. DWOT

W minioną niedzielę społeczność Pomorza zyskała kolejnych żołnierzy, którzy gotowi są nieść jej pomoc w potrzebie. Pozytywnym aspektem podczas uroczystości była obecność rodzin zaprzysiężonych terytorialsów. Przez niemal półtora roku pandemia koronawirusa uniemożliwiła udział publiczności w tym wyjątkowym dla każdego żołnierza dniu. Mamy nadzieję, że słupska przysięga jest pierwszym krokiem do powrotu do normalności i od tej pory rodziny żołnierzy będą mogli już na dobre być świadkami jak ich synowie, córki, ale również matki czy ojcowie składają przyrzeczenie służby Ojczyźnie.

Żołnierzy, ich rodziny oraz przybyłych gości przywitał zastępca dowódcy 7 PBOT ppłk Piotr Jary, który podkreślił również wkład żołnierzy WOT w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2:

W pierwszej kolejności pragnę więc serdecznie przywitać rodziny żołnierzy, którzy dzisiaj składają przysięgę. Fakt, że dzisiaj nie jesteście tu sami – należy to wyraźnie podkreślić – jest możliwy również dzięki waszym kolegom służącym w szeregach WOT na terenie całego kraju. Ten pierwszy krok do powrotu do normalności, wykonany został także dzięki ogromnemu wysiłkowi, determinacji i poświęceniu terytorialsów, którzy swoją służbę pełnili ciężkim dla wszystkich czasie pandemii. Od początku jej trwania stali oni na pierwszej linii frontu wspierając szpitale i placówki medyczne w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 oraz w zwalczaniu jego skutków.

11.07.2021 Slupsk
Przysiega 7PBOT w Slupsku
fot. DWOT

Podpułkownik Jary zaznaczył ciężar odpowiedzialności jaką niosą za sobą słowa przysięgi wojskowej:

Dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej słowa przysięgi mają szczególną wagę. Wraz z nimi wzięliście na swoje barki odpowiedzialność za losy Polski oraz za losy swojej małej ojczyzny – miast i miasteczek, z których pochodzicie. Od tego momentu nasza Ojczyzna, nasza ukochana Rzeczypospolita, może w każdej chwili liczyć na waszą odwagę i oddanie. A jeśli przyszłaby taka potrzeba – na to, że staniecie ramię w ramię, by bronić jej granic i niepodległości.

Zakładając mundur staliście się kontynuatorami chwalebnego dziedzictwa Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych. Podążajcie dumnie żołnierską drogą wytyczoną przez waszych bohaterskich poprzedników. Niech ich losy, dokonania i bezgraniczny heroizm formują wasze patriotyczne postawy. Niechaj najważniejsze dla żołnierza słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna” będą odtąd waszym wewnętrznym nakazem i zasadą, od której nie ma – i nigdy nie może być – odstępstwa.

  
Szkolenie podstawowe i uroczysta przysięga wojskowa to dopiero początek żołnierskiej drogi, jaką musi pokonać każdy nowy terytorials. Cały proces szkolenia trwa trzy lata i po tym czasie można uznać ich za w pełni wyszkolonych żołnierzy. W dalszej kolejności doskonalą oni swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych. W pierwszym roku nacisk kładziony jest na zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. Drugi rok to szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności. Podczas trzeciego roku żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Żołnierze biorą również udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powoływani są do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

 

źródło i fot 7 BOT

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *