Młodzież z gminy Kobylnica poznaje PGR-y

Czym były Państwowe Gospodarstwa Rolne? Kto w nich pracował? Jaką funkcję spełniały dla mieszkańców wielu wsi? Czy ich likwidacja była konieczna, czy nie? Między innymi odpowiedzi na te pytania szukają młodzi ludzie z gminy Kobylnica. Efektem ich pracy będzie materiał dokumentalny opowiadający o byłych pracownikach PGR-ów.

Młodzież podczas nagrań rozmów z byłymi pracownikami PGR-ów.

Mimo trwających wakacji uczniowie szkół podstawowych z gminy Kobylnica pracują nad realizacją projektu „PGR – wstydliwa pamięć”. Jest to projekt edukacyjny dotyczący historii Pomorza skierowany do uczniów oraz dorosłych mieszkańców regionu. Młodzież uczestniczy w warsztatach dziennikarskich i historycznych, a także spotyka się z byłymi pracownikami PGR-ów poznając ich wspomnienia. Efektem projektu będzie także dokumentalny materiał filmowy prezentujący historię Państwowych Gospodarstw Rolnych w Polsce w okresie PRL na przykładzie gminy Kobylnica. – Możliwość realizacji takiego projektu w roku 2021 ma znaczenie symboliczne. W 2021 roku mija trzydzieści lat od chwili wydania decyzji przez władze Polski o likwidacji państwowych gospodarstw rolnych w naszym kraju – mówi Marcin Prusak, koordynator projektu. – Likwidacja gospodarstw trwała do 1993 r. i w skali kraju dla setek tysięcy pracowników gospodarstw oraz ich rodzin była szokiem i początkiem końca dotychczasowego świata i stylu życia. Projekt ma dać szansę spojrzenia chłodnym okiem na pracę gospodarstw oraz życie ich pracowników. Film nagrywany jest na terenie gminy Kobylnica, w której mieściło się wiele PGR-ów, w tym we wsi Zagórki, znanej z filmu „Arizona”. Celem projektu jest także rozwianie mitów i zakłamań istniejących w świadomości na temat PGR-ów – dodaje Prusak.

– Nagrania zawierają informacje wyjaśniające widzom czym były PGR-y, pokazać ich znaczenie w gospodarce, styl życia: troski, radości pracowników., bo od czasu likwidacji gospodarstw wyrosło całe pokolenie ludzi, którzy nic o nich nie wiedzą – wskazuje Bogusław Matuszkiewicz, opiekun merytoryczny projektu. – Informacje te podawane będą nagranych w rozmowach z byłymi pracownikami PGR-ów różnych szczebli: od kadry kierowniczej do najniżej wykwalifikowanych robotników rolnych.

 

Realizacja przedsięwzięcia będzie trwać kilka miesięcy z uwagi na jego duże skomplikowanie. Dokumenty archiwalne, zdjęcia i pamiątki po PGR są rozproszone i trudno jest do nich dotrzeć. Należy odszukać i przekonać do wystąpienia w filmie byłych pracowników PGR różnego szczebla. Celem projektu jest rozwianie mitów i zakłamań istniejących w świadomości na temat PGR-ów, ich pracowników oraz ich rodzin. W dyskursie publicznym i w mediach ludzie ci przedstawiani są często jako „darmozjady”, którzy pracowali w nierentownych przedsiębiorstwach przynoszących szkodę polskiej

Efekty pracy młodych ludzi zostaną zaprezentowane jesienią.

Projekt „PGR – wstydliwa pamięć” realizowany jest w ramach dofinansowania z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Kobylnica.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *