Muzyka rozbrzmi w gminie Słupsk

„Muzyka w Kościele” to popularny i lubiany przez melomanów cykl koncertów kameralnych w zabytkowych świątyniach w Gminie Słupsk. Pomysł ten tak podoba się mieszkańcom, że Centrum Kultury Gminy Słupsk postanowiło kontynuować wyjątkowe muzyczne spotkania, w formie wakacyjnego cyklu w najstarszych kościołach w gminie. Najnowsza edycja imprezy już za kilka dni. 

W programie tegorocznej, 2. edycji wydarzenia, znajdą się utwory wybitnych Polskich i zagranicznych kompozytorów takich jak Bach, Mozart, Vivaldi, Moniuszko, Piazolla, Vivaldi, Karłowicz, Chopin, Händel czy Dvořák.

W Strzelinie w sobotę 7 sierpnia o godzinie 18:00, przepiękne dźwięki zaprezentuje toruńska Schola Cantorum Thorunensis – zespół istniejący od 2010 r., powstały z inicjatywy Pawła Głowińskiego, pod którego kierownictwem pozostaje po dzień dzisiejszy.

Nadrzędnym celem działalności Scholi jest propagowanie muzyki sakralnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki dawnej, zwłaszcza chorału gregoriańskiego, polifonii renesansowej oraz muzyki współczesnej. Warsztat wykonawczy zespołu wyróżnia przede wszystkim głębia przekazu dzieła oparta o szczegółową interpretację słowa i tekstu muzycznego, a także charakterystyczne brzmienie będące kompilacją różnorodnych barw śpiewaków.

Muzycy wystąpią pod kierownictwem Pawła Głowińskiego, cenionego dyrygenta, uznawanego za jednego z najwybitniejszych w Polsce specjalistów w dziedzinie muzyki sakralnej.

– Podczas koncertu w Strzelinie wykonamy utwory dawnych mistrzów m.in. przeboje chorału gregoriańskiego, Guillaume Dufay „Ave Maris Stella”, pieśni ze zbioru Llibre Vermell de Montserrat (Czerwona księga z Montserrat) – mówi dyrygent Paweł Głowiński. Utwór z XV w., „Ave Maris Stella” to dzieło bez wątpienia wybitne. Pierwsze wykonanie zrobiło duże wrażenie na słuchaczach i doczekało wielu pochwał wśród recenzentów. Tym bardziej miło będzie nam wykonać to wybitne dzieło w Strzelinie.

Za dwa tygodnie – 21 sierpnia – w kościele w Bruskowie Wielkim – wystąpi Katarzyna Olszewska wraz z wybitnym śpiewakiem operowym, Jackiem Szymańskim. Koncerty rozpoczynają się o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *