2 mln zł z podatku VAT dla Potęgowa

W latach 2017- 2021 Gmina Potęgowo uzyskała 1 916 149,70 zł zwrotu podatku VAT z Urzędu Skarbowego. Wykorzystano możliwość odliczenia podatku VAT od inwestycji wodno-kanalizacyjnych wskaźnikami Zakładu Usług Publicznych, a nie wskaźnikiem Urzędu Gminy jak miało to miejsce pierwotnie. Dodatkowe środki zasiliły gminny budżet i pozwoliły na realizację kolejnych inwestycji.
DCIM102MEDIADJI_0156.JPG

Do końca 2016r. każda jednostka organizacyjna Gminy Potęgowo i Urzędu Gminy były odrębnymi, samodzielnymi podatnikami podatku VAT, same rozliczały się w Urzędzie Skarbowym z podatku VAT. Od 2017 r. ustawodawca obowiązkowo wskazał, że podatnikiem podatku VAT jest Gmina.

Urząd Gminy w Potęgowie do końca 2016r. inwestycje wodno-kanalizacyjne rozliczał wskaźnikiem procentowym, który oznaczał w jakiej części Urząd Gminy prowadził działalność gospodarczą w całej swojej działalności. Było to od 3 do 5%. Po dokonaniu połączenia jednostek organizacyjnych w jednego podatnika. Urząd Gminy miał prawo dokonać korekt wcześniej odliczonego podatku VAT od inwestycji wodno-kanalizacyjnych wskaźnikiem jednostki, której inwestycja została przekazana. W tym przypadku Zakładowi Usług Publicznych, którego wskaźnik obrazujący wielkość prowadzonej działalności gospodarczej w stosunku do całej działalności był dużo wyższy niż urzędu (66-98%). Dlatego też gmina skorzystała z prawa złożenia korekt do podatku VAT oraz odzyskania go w wyższej wysokości.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *